Reklama

Zmiany w PRM: bezstacyjne rowery i wyższa kwota minimalna

fot. UMP
fot. UMP

W sezonie 2019 zajdzie kilka istotnych zmian w systemie Poznańskiego Roweru Miejskiego.

W rozstrzygniętym kilka tygodni temu przetargu jedyną ofertę złożyła firma NB Poznań Sp. z o.o., czyli spółka córka Nextbike, powołana do obsługi systemu w stolicy Wielkopolski. Jego oczekiwania były nieco wyższe niż możliwości finansowe miasta, ostatecznie zdecydowano się jednak na zmniejszenie liczby rowerów 4. generacji, dzięki czemu 4 lata działalności uda się sfinansować kwotą 31 mln zł.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Teraz podpisana została umowa, gwarantująca działalność systemu w latach 2019-22. - W 2019 roku do dyspozycji użytkowników oddanych zostanie 435 rowerów 4. Generacji, w kolejnych trzech latach przybędzie ich 261 (po 87 w każdym roku). W systemie pojawi się też nowość: 30 rowerów elektrycznych - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Rowery 4. generacji to tzw. rowery bezstacyjne. Nie będzie trzeba "wpinać" ich na poszczególnych stacjach. Wystarczy zostawić je w wyznaczonych strefach: w ścisłym centrum oraz w tzw. wirtualnych stacjach zlokalizowanych w sąsiedztwie obecnych stacji, a także w miejscach, w których nie ma stacji 3. Generacji.

Ważną zmianą będzie zwiększone minimalnej kwoty na koncie użytkownika, pozwalającej na wypożyczenie roweru. Od 2019 roku będzie to już 20 złotych, a nie 10 jak dotychczas.

- Nie zmieni się bezpłatny czas korzystania z roweru - 20 minut (a w przypadku posiadania ważnego imiennego biletu okresowego na strefę A - do 30 minut) - informują urzędnicy.

Sezon nadal będzie trwać od marca do końca listopada. Możliwe będzie jednak wydłużenie go o miesiąc, a od 2020 roku nawet o 3 miesiące (w przypadku 4. generacji sezon nadal potrwa maksymalnie miesiąc dłużej).

- W 2019r. będzie funkcjonowało w Poznaniu 97 stref postoju rowerów, w 2022r. - 120. Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej. Będą działały również strefy w obrębie lub bezpośrednim sąsiedztwie stacji roweru 3. Generacji oraz w nowych wyznaczonych lokalizacjach. Za dokonanie zwrotu roweru 4. Generacji poza strefą postoju rowerów naliczona zostanie opłata - zapewnia ZTM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro