Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
13 7
Reklama

Śmieci komunalne z Niemiec trafiały na składowiska w Wielkopolsce. CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą

BS
czwartek, 18.10.2018 r.
godz. 15.30
BS | czwartek, 18.10.2018 r., godz. 15.30
Śmieci komunalne z Niemiec trafiały na składowiska w Wielkopolsce. CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą
fot. CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę, która sprowadziła do Polski niemal 4 tysiące ton śmieci. Odpady trafiały na składowiska w województwach łódzkim i wielkopolskim.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
13°C 1032 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Śledztwo w sprawie śmieci komunalnych sprowadzanych do Polski z Niemiec prowadzone jest od 2016 roku przez CBŚP z Kielc - Ze wstępnych informacji wynikało, że kilka osób może w sposób nielegalny składować różnego rodzaju odpady. Wtedy to, doszło do rozbicia sześcioosobowej grupy składującej odpady w Tokarni w woj. świętokrzyskim. Kolejne ustalenia w sprawie wskazywały na to, że proceder ma charakter międzynarodowy. Śledczy ustalili, że śmieci przywożone z Niemiec zamiast do recyklingu w większości trafiały na składowiska w Zgierzu, Sarbii oraz Bzowie - relacjonuje Iwona Jurkiewicz z policji.

Śledczy ustalili, że śmieci były do Polski wwożone na podstawie stosownych zezwoleń, ale już na wysypiska śmieci trafiały na podstawie podrobionych dokumentów, które wskazywały, że są to odpady pochodzące z Polski. Podejrzani otrzymywali za przyjęcie odpadów 75 euro ta tonę - W ostatnich dniach policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach przeprowadzili kolejną już realizację w sprawie dotyczącej przestępczości przeciwko ochronie środowiska. Tym razem na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego zatrzymano osiem osób. Podejrzanym zarzuca się sprowadzanie do Polski wbrew przepisom ustawy odpadów komunalnych z Niemiec. Dodatkowo siedmioro z podejrzanych usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego czworo uczyniło sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę niemal miliona złotych - dodaje Jurkiewicz.

Z ustaleń policjantów wynika, że grupa sprowadziło do Polski niemal 4 tysiące ton śmieci. Śledztwo ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Reklama