Reklama
Reklama

W Polsce maleje populacja chomika europejskiego. Poznańskie zoo pomoże tym gryzoniom

fot. fot. A. Kepel, PTOP Salamandra
fot. fot. A. Kepel, PTOP Salamandra

Ogród Zoologiczny w Poznaniu będzie współpracować z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra na rzecz odbudowy populacji chomika europejskiego.

Wielu z nas hoduje w domu chomiki syryjskie czy mandżurskie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że na terenie Polski można spotkać dziko żyjące chomiki europejskie.
To gryzonie znacznie większe niż te trzymane w mieszkaniach. Mogą osiągać ok. 30 cm długości, a w skrajnych przypadkach ich waga to nawet 1 kg (zwykle to 400-700 g). Niestety, to gatunek zagrożony, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W ciągu 40 lat jego populacja zmniejszyła się o ok. 75 proc. Powody to m.in. postępująca urbanizacja i chemia stosowana w rolnictwie.
W celu uratowania gatunku poznańskie zoo zajmie się reprodukcją tych zwierząt. Obecnie przebywa tam 12 osobników, a projekt odbudowy populacji został opracowany przez prof. dr hab. Joannę Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM oraz PTOP Salamandra.
- Mamy nadzieję, że osobniki urodzone i odchowane w zoo w Poznaniu będą stanowiły populację wyjściową dla zakończonej sukcesem odbudowy gatunku, tak jak stało się to w wypadku popielicy i susła moręgowanego. Projekt jest przykładem łączenia praktyki z nauką i wpisuje się w nowoczesna misję zoo - powiedziała Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego zoo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro