Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 -1
Reklama

GDDKiA wstrzymała dekomunizację mieczy grunwaldzkich

BS
wtorek, 25.09.2018 r.
godz. 21.40
BS | wtorek, 25.09.2018 r., godz. 21.40
GDDKiA wstrzymała dekomunizację mieczy grunwaldzkich
fot. Piotr Pawlik/burmistrz Mirosławca

Na początku września pisaliśmy o wezwaniu IPN-u do usunięcia tzw. mieczy grunwaldzkich, które można spotkać przy drogach w województwie zachodniopomorskim. Teraz decyzję o wstrzymaniu usunięcia pomników podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Sprawę nagłośnił burmistrz Mirosławca, w którym znajduje się jeden z zakwestionowanych pomników. Zdaniem IPN pomniki przedstawiają miecze grunwaldzkie w formie, która została im nadana przez Gwardię Ludową rozkazem o ustanowieniu odznaczenia "Krzyże Grunwaldu". Odznaczenie te otrzymali między innymi Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Konstanty Rokossowski i Wanda Wasilewska. Krzyż Grunwaldu został usunięty z polskiego systemu odznaczeń w 1992 roku.

Pismo w sprawie usunięcia pomników wpłynęło do szczecińskiego oddziału GDDKiA, a burmistrz Mirosławca zapowiedział walkę o ocalenia pomnika - Przygotujemy pismo wyjaśniające i proponujące pozostawienie naszego pomnika na Wałeckiej. Mogę liczyć na Wasze podpisy pod takim pismem do wojewody? - poinformował Piotr Pawlik za pośrednictwem mediów społecznościowych, a mieszkańcy zapowiedzieli swoje wsparcie w tej sprawie. 

Teraz do sprawy odniosła się GDDKiA. Drogowcy zapowiadają, że na razie nie zamierzają pomników usuwać - Jest to pewna dziedzina, w której nie jesteśmy specjalistami, będziemy tę kwestię analizować. Potrzebujemy też opinii prawnych - powiedział na antenie RMF FM Mateusz Grzeszczuk z oddziału w Szczecinie. W tej chwili wiadomo, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadną w tym roku.

Reklama