Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Rowerów 4. generacji będzie mniej niż planowano. Powodem są pieniądze

sk
poniedziałek, 24.09.2018 r.
godz. 09.18
sk | poniedziałek, 24.09.2018 r., godz. 09.18
Rowerów 4. generacji będzie mniej niż planowano. Powodem są pieniądze
fot. UMP

Prawdopodobnie operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego pozostanie firma Nextbike. W systemie zajdzie kilka istotnych zmian.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1019 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Umowa na obsługę systemu wygaśnie z końcem obecnego sezonu. Zarząd Transportu Miejskiego rozpisał więc przetarg, mający wyłonić operatora do końca 2022 roku.

Jedyną ofertę złożyła firma NB Poznań Sp. z o.o., czyli spółka córka Nextbike, powołana do obsługi systemu w stolicy Wielkopolski.

ZTM na 4 sezony działalności PRM chciał przeznaczyć 31 milionów złotych. Niestety, potencjalny operator wycenił swoje usługi na wyższa sumę.

W tej sytuacji miejscy urzędnicy zrezygnowali z rozpisywania nowego przetargu, zdecydowano się za to na zmniejszenie liczby rowerów 4. generacji: będzie ich 435, a nie jak pierwotnie planowano 500. W kolejnych latach pojawi się kolejnych 261 sztuk (miało być 300).

Przetarg obejmował również utrzymanie obecnego systemu, czyli 1200 rowerów działających w ramach 109 stacji (4 kolejne to stacje sponsorowane).

Nowością będą oczywiście wspominane rowery 4. generacji. - To system bezstacyjny z wirtualnymi strefami wypożyczeń i zwrotów na terenie całego miasta. Będzie możliwość pozostawienia pojazdów w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia w stację lub do innego roweru. Strefy - tzw. wirtualne stacje - w których użytkownicy będą mogli zwracać rowery - będą zlokalizowane w sąsiedztwie obecnych stacji oraz w nowych miejscach, w których brakuje stacji trzeciej generacji - informują urzędnicy.

Nowy typ rowerów będzie wyposażony m.in. w nadajnik GPS i zamek blokujący. Wypożyczenie i zwrot umożliwi komputer pokładowy.

Ponadto w systemie pojawi się możliwość wypożyczenia jednego z 30 rowerów elektrycznych. Od 2020 roku sezon PRM będzie mógł być przedłużany nawet o 3 miesiące.

Obecnie żeby korzystać z PRM trzeba mieć na koncie użytkownika minimum 10 zł. Od sezonu 2019 będzie to już 20 zł. Wciąż pierwsze 20 minut użytkowania jednośladu będzie bezpłatne.

Reklama