Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Poznań jednym z najczęściej atakowanych przez hakerów miast w Polsce

sw
czwartek, 12.07.2018 r.
godz. 21.40
sw | czwartek, 12.07.2018 r., godz. 21.40
Poznań jednym z najczęściej atakowanych przez hakerów miast w Polsce
fot. Aerofoto Kaczmarczyk

Warszawa, Poznań i Kraków to miasta, na które przeprowadzane jest najwięcej ataków hakerskich. Tak wynika z raportu firmy F-Secure.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dane, na których został oparty raport, uzyskano dzięki autorskiej sieci serwerów, tzw. honeypots, które stanowią przynętę dla przestępców. Zaatakowane przez hakerów, pozwalają zgromadzić informacje, a także opracować metody walki z cyberprzestępczością.

Zagrożenie cyberatakami wynika w dużej mierze z dużej liczby ludzi, a co za tym idzie - także nagromadzenia urządzeń. W teorii więc, im większe miasto, tym bardziej powinno być narażone na ataki. Jednak tę prawidłowość podważa wysoka, bo druga, pozycja na liście najczęściej atakowanych miast Poznania. Stolica Wielkopolski wyprzedziła na niej większe od siebie: Kraków, Łódź i Wrocław.

Autorzy raportu nie doprecyzowują, które konkretnie podmioty i instytucje są celem działań hakerów. Wiadomo natomiast, że najczęściej prowadzone one są z USA, Francji, Rosji i Chin. Aż 1,5 mln z ogółu 6 mln cyberataków przeprowadzonych na Polskę, pochodziło z terytorium USA. W większości, cyberataki miały na celu szukanie luk w systemach i na niezabezpieczonych serwerach, w celu wykradania danych.

Reklama