Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -2
Reklama

Mniej sklepów z alkoholem w Poznaniu? Dziś 1 monopolowy przypada na 200 mieszkańców

j
czwartek, 12.07.2018 r.
godz. 14.15
j | czwartek, 12.07.2018 r., godz. 14.15
Mniej sklepów z alkoholem w Poznaniu? Dziś 1 monopolowy przypada na 200 mieszkańców

Liczba sklepów z alkoholem na Starym Mieście pozostaje niemal bez zmian. Radni nie przyjęli propozycji działaczy ze Starego Miasta.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Osiedlowi radni ze Starego Miasta chcieli zmniejszyć liczbę sklepów ze 110 do 25 powołując się na zalecenia WHO, by 1 sklep z alkoholem przypadał na 1000 mieszkańców. Na samym Starym Mieście liczba ta przekroczona jest pięciokrotnie, ponieważ jeden sklep przypada na 200 mieszkańców – mówiła Lidia Koralewska, Rada Osiedla Stare Miasto. Nie zgodzili się na to miejscy radni. Zmiana będzie, ale kosmetyczna. Liczba punktów z alkoholem zmniejszy się do około 100.

Radni ze starego miasta twierdzą, że to zły pomysł . Ich zdaniem utrudni to walkę z hałasem i brakiem porządku. Ideą jest ograniczenie dostępności tego alkoholu a literalnie w uchwale czytamy, że troską jest zapewnienie ciągłości sprzedaży już istniejących podmiotów. To jest dla nas niezrozumiałe i bardzo zastanawiające – dodaje Koralewska.

Niebawem wprowadzone zostaną też kolejne zmiany. Poznańscy radni zdecydowali, że w przypadku sklepów, oferujących alkohol, odległość od punktów chronionych wyniesie 50 metrów. Nowe przepisy powstały po to, by ograniczyć liczbę sklepów, sprzedających alkohol. Mniej będzie ich nie tylko w sąsiedztwie szkół, przedszkoli czy kościołów, ale na terenie całego miasta. Poznańscy radni podjęli także uchwałę w sprawie liczby licencji na sprzedaż alkoholu, która może zostać wydana na terenie miasta. W przypadku napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa będzie to 1870, natomiast od 4,5 do 18 proc. oraz powyżej 18 proc. - 1760 – informują miejscy urzędnicy.

Osobno potraktowano sklepy oraz puby i restaurację. W przypadku tych pierwszych miasto będzie mogło wydać po tysiąc licencji na sprzedaż każdego rodzaju alkoholu. Są wyjątki. Na Starym Mieście liczba możliwych do wydania licencji to: 105 (alkohol do 4,5 proc. oraz piwo), 110 (od 4,5 proc. do 18 proc.) i 95 (powyżej 18 proc.). Radni wzięli pod uwagę także sytuację na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice. Zdecydowali, że w tym rejonie miasto będzie mogło wydać 40 licencji na sprzedaż alkoholu od 4,5 do 18 proc. oraz 30 licencji na sprzedaż alkoholu powyżej 18 proc. - dodają urzędnicy.

Zmiany są istotne. Dotąd przepisy określały, ile punktów z alkoholem może działać na terenie miasta. Teraz, właściciel sklepu lub lokalu gastronomicznego, oferujący np. piwo, wino i wódkę, będzie musiał wystąpić o trzy licencje – kończą.

Przypomnijmy od końca maja decyzją Rady Miasta w sklepach na Starym Mieście nie można kupować alkoholu między godziną 22:00 a 6:00 rano. Kolejne zmiany wejdą w życie 10 września.

Reklama