Reklama

Kuria odpowiada na słowa prezydenta Jaśkowiaka: "wpis nosi znamiona fake newsa, a powoływanie się w nim na Naszego Papieża dla celów politycznych nie przystoi"

Kuria Metropolitalna wydała dziś oświadczenie w odpowiedzi na wpis prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka na Facebooku dotyczącego konstrukcji z wizerunkiem Pomnika Wdzięczności, która pojawiła się nad Maltą w ramach organizowanego w tym miejscu spotkania modlitewno - patriotycznego.

Przypomnijmy - scena z wizualizacją Pomnika Wdzięczności stanęła nad Maltą, w tym miejscu, w którym postawienia pomnika chce komitet jego odbudowy - a miasto konsekwentnie nie chce się na to zgodzić. Konstrukcja ma związek z 21. rocznicą pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu. Zaskoczenia nie kryją urzędnicy, a prezydent Jacek Jaśkowiak mówi o politycznej demonstracji, wdawaniu się kościoła w politykę i szarganiu pamięci papieża - informowaliśmy o tym w sobotę. Dziś swoje oficjalne stanowisko wyraziła Archidiecezja Poznańska, która w pierwszym punkcie oświadczenia podaje, że nie jest organizatorem spotkania, ale w drugim punkcie potwierdza, że to ona wystąpiła o zgodę - co jest obowiązkiem organizatora.

Oto pełna treść oświadczenia:

W nawiązaniu do wpisu prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka umieszczonego na portalu społecznościowym, wktórym bezpodstawnie sugeruje on organizatorom nabożeństwa 3czerwca 2018 r. łamanie prawa, oświadczamy, że:

1. organizatorem spotkania przy ul. Jana Pawła II zokazji rocznicy pielgrzymki papieża do Poznania jest Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności,

2. Kuria Metropolitalna prosiła władze miasta Poznania ozgodę na odprawienie nabożeństwa czerwcowego ina prośbę władz miejskich dopełniła wszelkich formalności oraz przesłała dokładny scenariusz wydarzenia,

3. dekoracja ma charakter tymczasowy, została wykonana także dla potrzeb transmisji telewizyjnej inie jest działaniem bezprawnym,

4. przedstawiciele władz miasta okazali się wyjątkowo skrupulatni wobec organizatorów wydarzenia, żądając od komitetu przesunięcia okilka metrów -ale nie demontażu -postawionego na potrzeby nabożeństwa ołtarza.

Można odnieść wrażenie, że wobec pozytywnej decyzji władz miasta na zorganizowanie nabożeństwa wtym miejscu tego rodzaju wpis nosi znamiona "fake newsa", apowoływanie się wnim na "Naszego Papieża" dla celów politycznych nie przystoi.

ks. Maciej Szczepaniak

Rzecznik Kurii Metropolitalnej wPoznaniu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro