Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
17 3
Reklama

Kuria odpowiada na słowa prezydenta Jaśkowiaka: "wpis nosi znamiona fake newsa, a powoływanie się w nim na Naszego Papieża dla celów politycznych nie przystoi"

j
niedziela, 3.06.2018 r.
godz. 15.52
j | niedziela, 3.06.2018 r., godz. 15.52
Kuria odpowiada na słowa prezydenta Jaśkowiaka: wpis nosi znamiona fake newsa, a powoływanie się w nim na Naszego Papieża dla celów politycznych nie przystoi

Kuria Metropolitalna wydała dziś oświadczenie w odpowiedzi na wpis prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka na Facebooku dotyczącego konstrukcji z wizerunkiem Pomnika Wdzięczności, która pojawiła się nad Maltą w ramach organizowanego w tym miejscu spotkania modlitewno – patriotycznego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
17°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Przypomnijmy - scena z wizualizacją Pomnika Wdzięczności stanęła nad Maltą, w tym miejscu, w którym postawienia pomnika chce komitet jego odbudowy – a miasto konsekwentnie nie chce się na to zgodzić. Konstrukcja ma związek z 21. rocznicą pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu. Zaskoczenia nie kryją urzędnicy, a prezydent Jacek Jaśkowiak mówi o politycznej demonstracji, wdawaniu się kościoła w politykę i szarganiu pamięci papieża – informowaliśmy o tym w sobotę. Dziś swoje oficjalne stanowisko wyraziła Archidiecezja Poznańska, która w pierwszym punkcie oświadczenia podaje, że nie jest organizatorem spotkania, ale w drugim punkcie potwierdza, że to ona wystąpiła o zgodę - co jest obowiązkiem organizatora.

Oto pełna treść oświadczenia:

W nawiązaniu do wpisu prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka umieszczonego na portalu społecznościowym, w którym bezpodstawnie sugeruje on organizatorom nabożeństwa 3 czerwca 2018 r. łamanie prawa, oświadczamy, że:

1. organizatorem spotkania przy ul. Jana Pawła II z okazji rocznicy pielgrzymki papieża do Poznania jest Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności,

2. Kuria Metropolitalna prosiła władze miasta Poznania o zgodę na odprawienie nabożeństwa czerwcowego i na prośbę władz miejskich dopełniła wszelkich formalności oraz przesłała dokładny scenariusz wydarzenia,

3. dekoracja ma charakter tymczasowy, została wykonana także dla potrzeb transmisji telewizyjnej i nie jest działaniem bezprawnym,

4. przedstawiciele władz miasta okazali się wyjątkowo skrupulatni wobec organizatorów wydarzenia, żądając od komitetu przesunięcia o kilka metrów – ale nie demontażu – postawionego na potrzeby nabożeństwa ołtarza.

Można odnieść wrażenie, że wobec pozytywnej decyzji władz miasta na zorganizowanie nabożeństwa w tym miejscu tego rodzaju wpis nosi znamiona „fake newsa”, a powoływanie się w nim na „Naszego Papieża” dla celów politycznych nie przystoi.

ks. Maciej Szczepaniak

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

Reklama