Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Miasto ogłosiło przetarg na gruntowną przebudowę Ronda Rataje

sw
czwartek, 17.05.2018 r.
godz. 17.54
sw | czwartek, 17.05.2018 r., godz. 17.54
Miasto ogłosiło przetarg na gruntowną przebudowę Ronda Rataje
fot. poznan.pl

Ruszył przetarg na wykonawcę prac projektowych i przebudowy układu komunikacyjnego na rondzie Rataje. Planowana na dwa lata budowa ma się zacząć w październiki przyszłego roku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Modernizacja ronda Rataje nie będzie samym tylko odnowieniem nawierzchni i torowiska. Zmiany, które mają zajść na tym jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Poznaniu, będą o wiele bardziej gruntowne. Zadanie, które stanie przed wykonawcą, wyłonionym w ogłoszonym właśnie przetargu, polegać ma na stworzeniu zintegrowanego węzła przesiadkowego, czyli przebudowie całego ronda i jego układu komunikacyjnego. Na nowym rondzie Rataje pierwszeństwo będą mieć transport publiczny z pieszymi.

Infrastruktura torowo-sieciowa dostosowana ma zostać do prowadzenia ruchu autobusowego po torowisku, utworzony będzie korytarz komunikacyjny dla publicznego transportu zbiorowego w ciągu ulic: Krzywoustego, Jana Pawła II i Zamenhofa wraz z uzupełnieniem brakujących przystanków na zjazdach z ronda. Pojawić się mają także dodatkowe buspasy, bez konieczności ograniczania liczby pasów dla samochodów. Plan przewiduje także poszerzenie jezdni na wylotach z ronda. Remontowi poddane ma zostać także nawierzchnia placu manewrowego na dworcu autobusowym, platformy przystankowe, na dworcu zainstalowany będzie także monitoring.

Integracja komunikacyjna polegać ma na tym, że utworzone zostaną wspólne dla autobusów i tramwajów przystanki przesiadkowe. Ruch pieszy i rowerowy ma być w sposób wyraźny rozdzielony.Środki, które miasto i poznański MPK mają przeznaczyć na przebudowę ronda pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Mowa o ponad 106,6 mln zł. Oprócz przebudowy, mają one zostać przeznaczone także na zakup 15 autobusów elektrycznych z ładowarkami.

Potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać swój udział w przetargu. Mają na to czas do 25 czerwca.

Reklama