Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Miasto przeznaczy 2,5 mln złotych na renowację 30 zabytkowych budynków: priorytetem jeżycka secesja!

sw
czwartek, 17.05.2018 r.
godz. 15.56
sw | czwartek, 17.05.2018 r., godz. 15.56
Miasto przeznaczy 2,5 mln złotych na renowację 30 zabytkowych budynków: priorytetem jeżycka secesja!
fot. archiwum

Władze miasta przeznaczą w tym roku 2,5 miliona zł na renowację zabytkowych budynków, m.in. secesyjnych kamienic przy Roosevelta, na Łazarzu, a także kościołów Starego Miasta.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Pracom konserwatorskim, restauratorskim, a także robotom budowlanym poddane zostanie 30 budynków. Wszystkie z nich zostały wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania - jednocześnie nie są własnością miasta. Do końca listopada 2017 r. złożono 38 wniosków na łączną kwotę 6 mln zł. Po wstępnej analizie formalnej dokumentów, a także ocenie merytorycznej wniosków, wybrano 30 budynków, których remont zyska dotację z miejskiego budżetu.

Komunalne wsparcie dla zabytkowych kamienic nie wzbudziło większych kontrowersji na posiedzeniu Rady Miasta i zostało przyjęte jednogłośnie przez wszystkich rajców. Jak zauważa zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski: - Dotacje, które przyznajemy dzisiaj, przynoszą obustronne korzyści. Właścicielom nieruchomości ułatwiają sprawowanie właściwej opieki nad zabytkowymi obiektami, a miasto przyczynia się do ochrony i zachowania swojego dziedzictwa kulturowego.

Największym priorytetem opatrzono projekt rewitalizacji jeżyckiej secesji na którą przeznaczono ponad milion zł, czyli 40 % całości środków. Dotacjami będą objęte m.in. remonty kamienic przy ul. Roosevelta, ale nie tylko - także przy ul. Jackowskiego. Prócz Jeżyc pieniądze mają trafić także na inne historyczne poznańskie dzielnice, jak Wilda i Łazarza, a także Stare Miasto, gdzie zostaną odnowione kamienice i zabytkowe kościoły.

Reklama