Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Radość życia, czyli festiwal kultury żydowskiej w Wielkopolsce, rusza już dziś!

REKLAMA
czwartek, 17.05.2018 r.
godz. 16.00
REKLAMA | czwartek, 17.05.2018 r., godz. 16.00

Simchat Chajim Festival odbędzie się już po raz siódmy. W ciągu 11 dni na uczestników czeka ponad 40 wydarzeń w Poznaniu, Jarocinie i Krotoszynie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, to wszystko już od 17 maja w Wielkopolsce.

Festiwal to nie tylko koncerty, ale także spotkania z wybitnymi i ciekawymi ludźmi. Po raz pierwszy do Poznania przyjedzie prof. Deborah Lipstadt, amerykańska historyk i pisarka. Pod koniec lat 90. negacjonista Holocaustu David Irving wytoczył jej proces po tym, jak prof. Lipstadt oskarżyła go o kłamstwa. Sprawa ta stała się głośna na całym świecie, trwała kilka lat i zakończyła się zwycięstwem prof. Lipstadt. Na motywie tej historii w 2016 roku powstał film „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej. Wykład odbędzie się 25 maja o godz. 18:30 w Collegium Iuridicum Novum UAM. Szkoła Tłumaczy UAM zapewnia tłumaczenie symultaniczne spotkania.

Dzień wcześniej do Poznania przyjedzie ceniony poeta Ryszard Krynicki. Będzie to nawiązanie do wydarzenia sprzed 10 lat, gdy w budynku dawnej synagogi poeta czytał swoje wiersze. Dziś stan obiektu nie pozwala na organizację w nim wydarzeń. Dlatego performance poetycki odbędzie się przed synagogą, na Skwerze Rabina Akivy Egera – 24 maja o godz. 20:00. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński (UAM).

Na zakończenie poznańskiej części Festiwalu przygotowaliśmy dla mieszkańców wyjątkowe wydarzenie – Świętujemy na Żydowskiej. Razem z Radą Osiedla Stare Miasto zapraszamy 26 maja od godziny 16:00 na tę właśnie ulicę. Aż do wieczora czekać będzie wiele atrakcji – malowanie liter i imion hebrajskich, warsztaty plastyczne, graficzne, wykład o świętach żydowskich, wystawa, spacer po dzielnicy żydowskiej przygotowany przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT oraz zwiedzanie wybranych obiektów (m. in. kościoła oo. Jezuitów czy Hotelu Puro). Na zakończenie, o godz. 20:00 zagra fenomenalna Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego!

W Poznaniu na gości czeka także: koncert izraelskiego muzyka tworzącego w klimacie elektroniki i ambientu, Oriego Albohera, wystawa malarstwa „Roma Ligocka. W poszukiwaniu bliskości” i spotkanie autorskie z pisarką czy pokazy filmów izraelskich.

Z kolei w Jarocinie Festiwal rozpocznie się koncertem genialnego zespołu Kroke. Przez kolejne dni na mieszkańców czeka m. in. spektakl „Zapiski z wygnania” z udziałem Krystyny Jandy, koncerty składu SZA!, izraelskiej kapeli rockowej Bucharest (pierwszy raz w Polsce!), a także spotkanie z pisarką Magdaleną Kicińską wokół jej książki „Pani Stefa” – fragmenty czytać będzie znakomita aktorka Maja Komorowska.

Festiwal zakończy się 27 maja w Krotoszynie koncertem zespołu Neoklez, niezwykle energetycznej grupy łączącej muzykę klezmerską z inspiracjami czerpanymi z wielu innych gatunków.

Cały program można znaleźć na stronie: www.simchatchajim.pl/program

Na większość wydarzeń wstęp wolny, bilety na koncerty i spektakle dostępne w serwisie Bilety24.pl

Reklama