Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
29 16
Reklama

Pierwszy robot na służbie wielkopolskich strażaków

BS
poniedziałek, 23.04.2018 r.
godz. 21.30
BS | poniedziałek, 23.04.2018 r., godz. 21.30
Pierwszy robot na służbie wielkopolskich strażaków
fot. KW PSP

Na wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego ”POZNAŃ 6” trafił specjalistyczny robot IBIS.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
29°C 1017 hPa
JUTRO
pogoda
29°C 1010 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1015 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

IBIS to robot przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, pobierania próbek i przemieszczania różnych przedmiotów. W tej chwili na terenie kraju pracują dwa taki roboty, a trzeci już wkrótce będzie pełnił służbę w wielkopolskiej straży - Sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się z trudnym i zróżnicowanym terenie. Konstrukcja zawieszenia bazy mobilnej zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie sprawne pokonywanie nierówności terenu, dużą stabilność podczas jazdy oraz optymalne rozłożenie mocy na wszystkie koła. Dzięki temu robot IBIS charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością. Potrafi pokonywać dystans w 10 km/h. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg - ponad trzy metry i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie do 50 kg - opowiada Sławomir Brandt, rzecznik KW PSP w Poznaniu.

Od jutra robota będzie można oglądać na targach Sawo, a później trafi on do Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego ”POZNAŃ 6”.

Reklama