Reklama
Reklama

Zniknie abonament radiowo-telewizyjny. Media publiczne będą utrzymywane z budżetu państwa

Siedziba TVP w Warszawie | fot. Adrian Grycuk/wikimedia/CC-BY-SA30
Siedziba TVP w Warszawie | fot. Adrian Grycuk/wikimedia/CC-BY-SA30

O likwidacji abonamentu mówi się od wielu lat, ale do tej pory żadna ekipa rządząca nie zdecydowała się na ten krok. Teraz Krzysztof Czabański z PiS zapowiedział, że decyzja już zapadła.

W skład mediów publicznych wchodzi Telewizja Polska, Polskie Radio oraz siedemnaście regionalnych rozgłośni radiowych. Dziś podmioty te utrzymywane są z reklam oraz abonamentu płaconego przez obywateli, ale szef Rady Mediów Narodowych poinformował w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że zapadła decyzja o zmianie sposobu finansowania -Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa - powiedział Krzysztof Czabański, który twierdzi, że chodzi o około 2,5 - 3 mld złotych rocznie.

Co ciekawe Krzysztof Czabański twierdzi, że jeśli sytuacja mediów publicznych ustabilizuje się, a wsparcie budżetowe będzie odpowiednio wysokie, to możliwe jest ograniczenie reklam w telewizji.

Choć zdaniem Krzysztofa Czabańskiego decyzja już zapadła, to specjaliści zwracają uwagę, że uwagi do zmiana prawa może mieć Komisja Europejska. Budżetowe wsparcie mediów publicznych może zostać potraktowane jako pomoc publiczna. W tym wypadku konieczna byłaby notyfikacja KE. Ministerstwo nie odpowiedziało na pytania gazety, czy wystąpiło o takową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
11.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro