Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
21 14
Reklama

Gigantyczne zainteresowanie ratowaniem wróbli w Poznaniu

KaT
środa, 21.03.2018 r.
godz. 09.50
KaT | środa, 21.03.2018 r., godz. 09.50
Gigantyczne zainteresowanie ratowaniem wróbli w Poznaniu

Na początku marca miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że będą walczyć o zwiększenie populacji wróbli w Poznaniu. Okazuje się, że sami poznaniacy także chcą pomóc.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
14°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
21°C 1024 hPa
POJUTRZE
pogoda
15°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

We wtorek wróbel miał swoje święto. Z tej okazji w Parku Wilsona dzieci z przedszkola Leśne Ludki dokarmiały wróble specjalną karmą - ziarnem i kaszą (absolutnie nie wolno karmić ich chlebem). Miasto już na początku marca ogłosiło, że przeznaczy 25 tysięcy złotych na akcję „Wróblu wróć”. Dzięki pieniądzom na terenie Poznania zamontowano 300 budek lęgowych. Pojawiły się m.in. w parkach czy na skwerach. - Odzew ze strony poznaniaków był ogromny. Zostaliśmy zarzuceni mailami, telefonami z pytaniami gdzie i jakie budki montować - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Około 50 lat temu w Poznaniu żyło nawet 100 tysięcy par wróbli. Dziś jest ich jedynie 14 tysięcy. - Podejrzewa się, że przez kilka tysięcy lat wróbel wędrował za człowiekiem, a tutaj nagle miałby przestać - mówi prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Urzędnicy liczą, że efekt akcji będzie widoczny za kilka lat. - Liczymy, że przede wszystkim przestanie spadać populacja wróbli, a chcielibyśmy, żeby zaczęła rosnąć - mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama