Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -4

Coraz więcej rodziców w Poznaniu nie szczepi swoich dzieci

KaT
środa, 21.03.2018 r.
godz. 08.29
KaT | środa, 21.03.2018 r., godz. 08.29
Coraz więcej rodziców w Poznaniu nie szczepi swoich dzieci

W ubiegłym roku na terenie powiatu poznańskiego nie zaszczepiono prawie 3000 dzieci.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1011 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Problem jest coraz większy. - Odkąd zaczęliśmy rejestrować rodziców uchylających się od szczepień, w ubiegłym roku o 30% w porównaniu do 2016 roku wzrosła liczba rodziców i prawnych opiekunów, którzy nie szczepią swoich dzieci - mówi Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu. - W 2017 mieliśmy 2811 dzieci, które nie zostały zaszczepione. Początek jest już w szpitalu. Zanim ciężarna urodzi dziecko, przedstawia personelowi medycznemu pismo, w którym nie wyraża zgody na szczepienie malucha - dodaje.

Choć sanepid wzywa rodziców do szczepienia dzieci i ich upomina, są sytuacje, gdy to nie pomaga. - Wtedy wystawiane są tytuły wykonawcze, a dalsze postępowanie egzekucyjne zależy od wojewody wielkopolskiego - kończy Staszewska. Rodzice muszą się liczyć z karami finansowymi.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, tężcowi czy odrze. Zdaniem przeciwników szczepień, powodują one wiele powikłań i nie powinny być stosowane. Zupełnie inne zdanie na ten temat mają lekarze. Przypominają, że właśnie dzięki szczepionkom udało się wyeliminować wiele chorób, które lata temu powodowały ogromne spustoszenie w populacji.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama