Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -1

Byłe lotnisko wojskowe stało się własnością gminy Piła

j
niedziela, 25.02.2018 r.
godz. 13.30
j | niedziela, 25.02.2018 r., godz. 13.30
Byłe lotnisko wojskowe stało się własnością gminy Piła
fot. UM Piła

Gmina Piła w ramach darowizny uzyskała należące do tej pory do Skarbu Państwa tereny po byłym lotnisku wojskowym. Teraz ma tam powstać gminne lotnisko cywilne.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1025 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1029 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Do podpisania aktu notarialnego darowizny terenów byłego lotniska wojskowego w Pile w piątek. Gmina starała się o przejecie lotniska od kilku lat. Przedmiotem darowizny są nieruchomości o łącznej powierzchni 294.0241 ha i wartości rynkowej 116.947.257 zł.

W miejscu byłego lotniska wojskowego ma powstać gminne lotnisko użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Przekazane nieruchomości należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem oraz zachowaniem ich lotniczego charakteru, na potrzeby działalności lotniska cywilnego użytku publicznego - tłumaczy Dorota Stawicka, dyrektor Wydziału Nieruchomości i Skarbu Państwa.

Jak informuje portal Życie Piły na pewno nie powstanie w tym miejscu lotnisko obsługujące loty tanich pasażerskich linii lotniczych.  Nigdy nie chodziło nam o tego typu lotnisko. Mówimy o zupełnie innej kategorii. Nastawiamy się na takie osoby, które już dziś korzystają z pilskiego lotniska, a to głównie biznesmeni - przylatują tu i przesiadają się do samochodu. To będą inwestycje w bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim ogrodzenie terenu lotniska i docelowo system GPS – tłumaczył w rozmowie z portalem prezydent Piły Piotr Głowski.  

Obecnie lotnisko posiada status lądowiska i rocznie obsługuje kilka tysięcy operacji lotniczych. Operacja lotnicza to każdy start i każde lądowanie samolotów i szybowców. W tych statystykach nie są brane pod uwagę starty paralotniarzy – mówił w rozmowie z Życiem Piły dyrektor Aeroklubu Ziemi Pilskiej, Sławomir Palus i dodał, że największym samolotem, jaki w tym miejscu lądował to odrzutowiec Beechcraft Hawker 400.   

Jeśli darowizna nie zostanie wykorzystana na właściwe cele może nastąpić jej odwołanie. Okolicznościami skutkującymi odwołaniem darowizny może być m.in. niepodjęcie przez gminę w terminie sześciu miesięcy od dnia nabycia nieruchomości czynności faktycznych lub prawnych zmierzających do założenia albo rozbudowy lotniska cywilnego użytku publicznego, wykorzystanie nieruchomości w innym celu, nierozpoczęcie eksploatacji lotniska cywilnego użytku publicznego w terminie trzech lat od dnia nabycia nieruchomości. Nieruchomości darowane Gminie Piła mogą być przedmiotem najmu, dzierżawy albo użyczenia na rzecz podmiotu zakładającego lub zarządzającego lotniskiem cywilnym użytku publicznego – tłumaczy Anna Czuchra z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Reklama