Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
11 5
Reklama

Poznań z bezpłatną komunikacją dla niektórych uczniów? Decyzję podejmą radni

j
sobota, 13.01.2018 r.
godz. 16.40
j | sobota, 13.01.2018 r., godz. 16.40
Poznań z bezpłatną komunikacją dla niektórych uczniów? Decyzję podejmą radni
fot. ZTM

Jeśli Rada Miasta poprze projekt z inicjatywy prezydenta Jacka Jaśkowiaka, by bezpłatne przejazdy zależne były od kryterium dochodowego w rodzinie - już od 1 marca około 8 tysięcy dzieci i młodzieży z Poznania będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1028 hPa
JUTRO
pogoda
11°C 1026 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1016 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wracamy do sprawy darmowej komunikacji publicznej dla dzieci i młodzieży w Poznaniu. O pomyśle dyskutuje się już od ponad roku. Jak już wcześniej informowaliśmy ze względu na koszty sięgające w jednym z wariantów nawet 6,7 mln zł rocznie pojawiła się inicjatywa prezydenta Poznania, by bezpłatne przejazdy zależne były od kryterium dochodowego w rodzinie. Skutki finansowe ulgi są szacowane są na poziomie ok. 1 mln zł w skali roku.

Dyskusja i prace nad darmową komunikacją dla określonej grupy trwały długo. Padało wiele  pomysłów, jednak nie wszystkie mogły być zrealizowane ze względu na zbyt wysokie koszty. Jeśli Rada Miasta Poznania poprze projekt uchwały, z bezpłatnych przejazdów skorzysta około 8 tys. dzieci i młodzieży, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Zgodnie z propozycją „uczniowska promocja” obowiązywałaby od od dnia 1 października roku, w którym kończą 7. rok życia, do dnia 30 września roku, w którym kończą 18. rok życia na obszarze strefy A, czyli w granicach Poznania. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami z „promocji” będą mogły skorzystać rodziny zamieszkałe na terenie Poznania, których dochód na osobę lub dochód osoby uczącej się nie przekracza 674 złotych lub 764 zł - w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Uproszczony będzie sposób zapisania uprawnienia - nie będą konieczne żadne dodatkowe dokumenty poza decyzją wydaną przez Poznańskie Centrum Świadczeń  o przyznaniu zasiłku rodzinnego oraz dokumentem tożsamości dziecka potwierdzającym jego wiek. Uprawnienie będzie zapisywane raz w roku na karcie PEKA dziecka w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań na okres do dnia 31 października. Zasiłek rodzinny przyznawany jest na okres od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego – informują miejscy urzędnicy.

Reklama