Reklama
Reklama

Poznań: stanowisko oficera rowerowego do likwidacji!

fot. UM
fot. UM

Od stycznia nasze miasto nie będzie mieć oficera rowerowego.

Stanowisko oficera rowerowego powołano do życia w Poznaniu w marcu 2015 roku. Od początku funkcję tę pełnił Wojciech Makowski, który wcześniej działał jako społecznik w Łodzi. Tworząc nowe stanowisko tłumaczono, że zadaniem oficera będzie m.in. projektowanie infrastruktury rowerowej, zwiększenie udziału rowerzystów w transporcie publicznym, a także pozyskiwanie środków na budowę infrastruktury rowerowej.

- Z dniem 1 stycznia 2018 r. następuje likwidacja stanowiska tzw. oficera rowerowego - napisał na Facebooku radny Tomasz Lipiński. Miasto szybko ustosunkowało się do sprawy. - Wkład Wojtka Makowskiego w poznańską politykę rowerową jest nieoceniony i serdecznie mu za to dziękuję - mówi zastępca prezydenta Maciej Wudarski.

- Cieszę się, że przez te trzy lata w Urzędzie udało się oswoić Poznań ze śluzami rowerowymi, kontraruchem, a przede wszystkim uzgodnić, co jest priorytetem w zakresie tworzenia tras rowerowych - komentuje swoje odejście Makowski.

Kto będzie teraz zajmować się polityką rowerową w naszym mieście? Zarząd Dróg Miejskich. A konkretnie Wydział ds. Rowerowych działający w ZDM. Pracują w nim trzy osoby. Głównym zadaniem wydziału będzie realizacja tras rowerowych zaplanowanych w Programie Rowerowym przyjętym przez Radę Miasta wiosną tego roku. Przypomnijmy, że zgodnie z programem, w 2022 roku w Poznaniu ma się znajdować 150 km nowych dróg rowerowych.

  • Aktualizacja
    czwartek, 21.12.2017 r., godz. 20.04
    Aktualizacja
    czwartek, 21.12.2017 r., godz. 20.04
    Wpłynęło do nas oświadczenie Stowarzyszenia Rowerowy Poznań - Sekcja Rowerzystów Miejskich - "Miasto Poznań z dniem 01.01.2018 likwiduje stanowisko "oficera rowerowego", bez podania przyczyn. Oficjalny komunikat mówi o "zmianie w zarządzaniu polityką rowerową". Decyzję o likwidacji stanowiska oficera rowerowego oceniamy bardzo krytycznie. Powołanie oficera rowerowego było jednym z postulatów Stowarzyszenia Rowerowy Poznań przed wyborami samorządowymi i obietnicą wyborczą ówczesnego kandydata na prezydenta Jacka Jaśkowiaka, spełnioną wkrótce po wyborach, a teraz złamaną. Zadania oficera rowerowego ma przejąć Wydział Rowerowy Zarządu Dróg Miejskich, który jednak nie ma żadnego wpływu na decyzje podejmowane w pozostałych jednostkach miasta, które prowadzą elementy polityki rowerowej. W naszej opinii będzie to oznaczać brak jakiejkolwiek koordynacji polityki rowerowej, brak właściwej kontroli nad prowadzonymi przez różne jednostki inwestycjami i dalsze pogłębianie zapóźnień Poznania w tej dziedzinie w stosunku do innych polskich miast. Oczekujemy, że prezydent Jacek Jaśkowiak podejmie dialog ze stroną społeczną, mający na celu wypracowanie nowego modelu koordynacji polityki rowerowej, która jest ważnym elementem całościowej strategii zrównoważonego rozwoju Poznania. Ze swojej strony bardzo dziękujemy Wojtkowi Makowskiemu za ogromną pracę, którą wykonał dla poznańskich rowerzystów oraz za bardzo dobrą współpracę ze stroną społeczną. Przypomnijmy, że w ciągu niecałych dwóch lat jego pracy udało się m.in. opracować i przyjąć 3 ważne dokumenty strategiczne: "Raport certyfikacji polityki rowerowej BYPAD", "Standardy techniczne i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej Miasta Poznania" oraz "Program Rowerowy Miasta Poznania 2017-2022", będące podstawą dalszej polityki rowerowej miasta, przeprowadzić dwie udane dla Poznania edycje konkursu European Cycling Challenge oraz przeprowadzić liczne spotkania i konsultacje, dzięki którym sami rowerzyści zaczęli mieć wpływ na infrastrukturę, po której się poruszają, realizując dzięki temu ideę partycypacji społecznej w Poznaniu. Wojtek wykonał tytaniczną pracę przy sprawdzaniu, opiniowaniu i żądaniu wprowadzenia poprawek do przygotowywanych projektów budowy infrastruktury rowerowej. Jest nam przykro, że Miasto Poznań świadomie rezygnuje z wiedzy i kompetencji, które wniósł Wojtek Makowski."

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
3.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro