Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
21 9

Poznańska Kolej Metropolitalna zacznie jeździć wiosną. Początkowo na czterech trasach

BS
piątek, 17.11.2017 r.
godz. 21.30
BS | piątek, 17.11.2017 r., godz. 21.30
Poznańska Kolej Metropolitalna zacznie jeździć wiosną. Początkowo na czterech trasach
fot. czytelnik

O planach powstania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mówi się od lat. Teraz wiadomo już, że pierwsze pociągi oznaczone jako PKM wyjadą na tory wiosną przyszłego roku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1018 hPa
JUTRO
pogoda
21°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
15°C 1013 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych przy dziewięciu liniach kolejowych, po których kursować będą pociągi PKM - Dziś od godziny 9-tej spotykaliśmy się z przedstawicielami gmin, powiatów i miast leżących wzdłuż linii, na których będzie kursować Kolej Metropolitalna. Wspólnie omawialiśmy nasz projekt. Pociągi na tych trasach mają kursować co trzydzieści minut w godzinach szczytu, a poza nimi - co godzinę. Istotą tego przedsięwzięcia jest współfinansowanie przez gminy, powiaty, samorząd województwa i Miasto Poznań - mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa. Efektem negocjacji jest wypracowanie nowego solidarnego podziału kosztów. Oznacza to, że wszystkie zainteresowane strony będą ponosiły takie same koszty - 11 grudnia mamy zamiar podpisać porozumienie, a pociągi mogą zacząć kursować w marcu, a najpóźniej w czerwcu - dodaje Jankowiak. Pociągi oznaczone logiem PKM nie zatrzymają się w gminach, które odmówią współfinansowania przedsięwzięcia.

Z uruchomienia PKM zadowolony jest prezydent Poznania - Naszym celem jest poprawa jakości transportu publicznego. Chcemy pomóc mieszkańcom przemieszać się na terenie całej Metropolii. Codziennie widzimy przecież korki na drogach - mówił Jacek Jaśkowiak i dodawał - Mamy zamiar utworzyć nowe węzły przesiadkowe, ponieważ musimy odpowiednio skomunikować transport kolejowy z transportem miejskim na terenie gmin, a także z transportem na terenie Poznania.

Wiosną przyszłego roku pociągi PKM dotrą do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. Rozbudowa systemu zaplanowana jest na lata 2019 - 2021. Urzędnicy chcieliby, żeby rozbudowa przebiegała według następującej kolejności: Rogoźno (przełom 2019 i 2020 roku), Września (2020 rok), Kościan (2020 r.), Szamotuły (2021 r.) i Gniezno (2021 r.).