Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -5

Budżet Poznania na 2018 rok: miliony na tramwaj na Naramowice, rozbudowę Kina Muza i inne inwestycje

j
wtorek, 14.11.2017 r.
godz. 22.30
j | wtorek, 14.11.2017 r., godz. 22.30
Budżet Poznania na 2018 rok: miliony na tramwaj na Naramowice, rozbudowę Kina Muza i inne inwestycje
fot. UMP

W planach Poznania na 2018 rok znalazły się duże inwestycje drogowe czy wydatki na kulturę i sport. Przyszłoroczny budżet zakłada też wzrost zadłużenia Poznania.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1023 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1017 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W sumie budżet Poznania wyniesie 3 mld 510 mln złotych. To o ponad 2% więcej w porównaniu do tegorocznych dochodów. Jak co roku największe wpływy do miejskiej kasy zapewnią kwoty z podatków PIT i CIT. W związku z zaplanowanymi inwestycjami - o 10,7% - do 3 925 mln zł - wzrosną wydatki. Wpłynie to na wzrost deficytu budżetowego - ze 106 mln zł w tym roku - do 415 mln zł w roku przyszłym. Przedkładamy projekt rekordowego budżetu Miasta Poznania. Inwestycje miejskie zawsze były istotne, ale te proponowane przez nas mają priorytetowo służyć poprawie komfortu życia mieszkańców Miasta oraz powodować wzrost dochodów podatkowych - z PIT-u i podatku od nieruchomości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

W przyszłym roku prawie 850 mln urzędnicy zamierzają przeznaczyć na inwestycje. To niemal o 60% więcej niż w roku 2017. O 57% w stosunku do tegorocznych, wzrosną wydatki majątkowe na drogi i komunikację zbiorową. Mają pochłonąć ponad 380 mln zł.

Inwestycje w komunikację zbiorową wzrosną o niemal 168 proc., a do największych zadań w tym zakresie należą I etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice - od pętli Wilczak do Naramowic, przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 czerwca 1956, przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej oraz rozpoczynający się II etap budowy systemu parkingów Park&Ride i korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje w Poznaniu. Należy też wymienić m.in. budowę ul. Folwarcznej i przebudowę mostu Lecha.

Ponadto do kluczowych inwestycji, które kontynuowane będą w przyszłym roku należy też I etap Programu Centrum, polegający na przebudowie tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego na ulicach: św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 grudnia, pl. Wolności i Towarowej. Kolejne inwestycje to m.in. Muzeum Enigmy, rewaloryzacja placu Kolegiackiego i przebudowa Rynku Łazarskiego.

To nie pierwszy raz, gdy w Poznaniu realizuje się wielkie inwestycje - przykładem może być choćby budowa stadionu przy ul. Bułgarskiej - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Ale pierwszy raz tak wyraźnie przekładają się one na inwestycje sektora prywatnego. Przebudowa ulicy Św. Marcin już teraz przyciąga w to miejsce kolejnych inwestorów – dodaje.

Więcej w przyszłym roku miasto zamierza wydać też na oświatę. Największa inwestycja to budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na Umultowie. Z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej najwięcej środków w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na budowę schroniska dla zwierząt i Park Rataje.

Zwiększą się też wydatki majątkowe na mieszkalnictwo. Pieniądze z budżetu przeznaczone zostaną między innymi na modernizację budynków komunalnych i mieszkania treningowe. Większe niż w tym roku będą też inwestycje w infrastrukturę sportową. W projekcie budżetu zapisano pieniądze m.in. na budowę krytej pływalni na Ratajach i modernizację pływalni w parku Kasprowicza. 

Pamiętamy o oczekiwaniach, także tych dotyczących hali widowiskowo-sportowej - podkreśla prezydent Poznania. W pierwszej kolejności będziemy jednak realizować inwestycje, które znacząco zwiększą codzienny komfort życia mieszkańców miasta. Są wśród nich wielkie projekty, którymi łatwo się chwalić, takie jak np. tramwaj na Naramowice. Ale są też tysiące mniejszych inwestycji, które są mniej widowiskowe, ale równie potrzebne poznaniakom, więc znalazły się w budżecie na 2018 rok- dodaje.

O ponad 140%, wzrosną w stosunku do tegorocznych wydatki na inwestycje w infrastrukturę kulturalną Miasta. Wśród zaplanowanych na przyszły rok działań jest m.in. modernizacja Kina Muza oraz remont zachodniego skrzydła CK Zamek. Zwiększa się też środki na infrastrukturę służącą Miastu do prowadzenia polityki zdrowotnej i społecznej.

Projektem budżetu Miasta na 2018 rok i aktualizacją Wieloletniej Prognozy Finansowej radni zajmą się podczas sesji Rady Miasta Poznania 21 listopada.

ZOBACZ VIDEO
arrow