Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 1

Poznań z darmową komunikacją w razie smogu. Jesienią tylko 3 dni z przekroczoną normą

KaT
poniedziałek, 13.11.2017 r.
godz. 13.27
KaT | poniedziałek, 13.11.2017 r., godz. 13.27
Poznań z darmową komunikacją w razie smogu. Jesienią tylko 3 dni z przekroczoną normą
fot. Jakub Wróblewski

Zarząd Transportu Miejskiego przypomina, że w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu, mieszkańcy będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
4°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1006 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1007 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Taką decyzję podjęli kilka miesięcy temu miejscy radni. - Zgodnie z uchwałą, komunikacja zbiorowa w strefie A (Miasto Poznań) będzie darmowa, kiedy przekroczenie granicy zanieczyszczenia byłoby stwierdzone dzień wcześniej i prognoza na następny dzień przewidywałaby podobny poziom zanieczyszczenia. W takich sytuacjach darmowy transport obowiązywać będzie od godz. 3.00 do 24.00 - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.


Nie chodzi tu jednak o przekroczenie dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu, które wynosi 50 mikrogramów, a o przekroczenie dobowe poziomu informowania, który wynosi już 200 mikrogramów. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Od początku jesieni w Poznaniu odnotowano 3 dni z przekroczeniem dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu PM10 - 17, 18 i 20 października (trzy dni na stacji Dąbrowskiego, a dwa dni na stacji Polanka). Największe przekroczenie miało miejsce 20 października - wtedy dobowe stężenie wyniosło 60 mikrogramów na Polance i 59 na Dąbrowskiego. To wciąż bardzo daleko do poziomu informowania, który zapewni mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską. Choć w tym przypadku, zdecydowanie lepiej cieszyć się powietrzem dobrej jakości niż z bezpłatnego transportu w sytuacji, gdy powietrze jest w fatalnym stanie.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10, a także pyłu PM2,5, wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.