Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 1

Czartoria: fragment żydowskiego nagrobka wśród kostek brukowych na ulicy

KaT
poniedziałek, 13.11.2017 r.
godz. 11.58
KaT | poniedziałek, 13.11.2017 r., godz. 11.58
Czartoria: fragment żydowskiego nagrobka wśród kostek brukowych na ulicy
fot. czytelnik

Jeden z mieszkańców, w trakcie spaceru ulicą Czartoria znalazł na jednej z brukowych kostek symbole wskazujące, że może to być fragment macewy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
4°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1006 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1007 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zdjęcie prawdopodobnie fragmentu żydowskiego nagrobka dotarło do naszej redakcji. Okazuje się, że nie jest to pierwsze takie znalezisko na ulicy Czartoria. - Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy używali fragmentów żydowskich nagrobków do brukowania ulic. Nie inaczej było w Poznaniu. Już na przełomie lipca i sierpnia 2005 roku, podczas remontu chodnika na ul. Czartoria na Chwaliszewie, odnaleziono i zabezpieczono 12 fragmentów żydowskich płyt nagrobnych. Wydobyte macewy zostały zabezpieczone przez ZDM, który w sprawie ich dalszego losu skontaktował się z Gminą Żydowską w Poznaniu - wyjaśnia Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich.


Drogowcy podkreślają, że w przypadku odnalezienia kolejnych fragmentów macew można to zgłosić na adres rzecznik@zdm.poznan.pl (wraz z precyzyjną lokalizacją).

Kilka lat temu pisaliśmy o odnalezieniu fragmentu płyty nagrobnej w nawierzchni jezdni ulicy Szewskiej. Kostkę z napisem ostatecznie usunięto.