Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -4

Budowa S5 w rejonie Leszna: przeładowane wywrotki rozjeżdżają drogę krajową

KaT
środa, 11.10.2017 r.
godz. 11.28
KaT | środa, 11.10.2017 r., godz. 11.28
Budowa S5 w rejonie Leszna: przeładowane wywrotki rozjeżdżają drogę krajową
fot. WITD w Poznaniu

Mieszkańcy rejonu drogi krajowej nr 12 pod Lesznem, gdzie trwa budowa trasy S5 na Wrocław, regularnie obserwują ciężkie wywrotki dowożące na budowę piasek. Ich przypuszczenia się potwierdziły - wiele pojazdów znacznie przekracza dopuszczalną wagę.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili kontrolę na trasie Długie Nowe - Lasocice pod Lesznem. - Prawdziwym rekordzistą okazał się pojazd łódzkiego przewoźnika, zakupiony w Holandii, a poruszający się po drodze jeszcze na tamtejszych tablicach rejestracyjnych i bez wymaganego wypisu z licencji - wyjaśnia WITD. - Pojazd był tak przeładowany, że przewożony piasek wysypywał się na drogę. Kierowca naruszył przepisy o przewozie ładunków sypkich, nie zabezpieczając ładunku plandeką. Natomiast prawdziwą zgrozą powiało po zważeniu pojazdu w przeznaczonym do tego specjalnym punkcie. Rzeczywista masa całkowita pojazdu wynosiła 54 tony i została przekroczona o 22 tony, czyli aż o 68,75 procent. Podczas tej samej kontroli stwierdzono również brak wymaganego badania okresowego tachografu - dodaje.

Na kierowcę nałożono mandat w wysokości 550 złotych (także za zaśmiecanie drogi publicznej), a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne. Grozi mu kara w wysokości 16 tysięcy złotych. - Odpowiedzialności nie uniknie również osoba zarządzająca transportem w firmie. Odpowie ona za naruszenia stwierdzone podczas kontroli.

Na tym kontrole jednak się nie zakończyły. Inspektorzy ponownie pojawili się w tym miejscu, bo mieszkańcy znowu zgłosili im obecność na trasie ciężkich wywrotek obsługujących budowę S5. - Kontroli poddano dwa pojazdy ciężarowe. Natychmiast wyeliminowano je z ruchu drogowego, ponieważ załadowany w nadmiarze piasek wysypywał się z wywrotek na drogę. Kierowców ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 700 zł - zaznacza WITD.

W tym przypadku pojazdy ważyły po 43 tony, gdzie dopuszczalna waga to 32 tony. - Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karą w wysokości 30 tysięcy złotych. Za dopuszczenie kierowcy do wykonywania pracy bez wymaganych badań (kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy) odpowie też osoba zarządzająca transportem w firmie. Zatrzymano również dowód rejestracyjny jednego z pojazdów za nadmiernie zużyty i różny bieżnik opon - kończy.