Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -2

MPK podpisuje w środę umowę na zakup 37 autobusów od Solarisa

KaT
środa, 20.09.2017 r.
godz. 14.17
KaT | środa, 20.09.2017 r., godz. 14.17
MPK podpisuje w środę umowę na zakup 37 autobusów od Solarisa
fot. czytelnik

W czerwcu poznańskie MPK ogłosiło przetarg na zakup 37 nowych autobusów niskopodłogowych. W środę dojdzie do podpisania umowy z firmą, która je dostarczy. To podpoznański Solaris.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1005 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 37 fabrycznie nowych, niskopodłogowych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich, w tym 19 autobusów standardowych o długości w przedziale 11,5-12 m oraz 18 autobusów przegubowych o długości w przedziale 17,5-18 m. W lipcu okazało się, że tylko jedna firma złożyła ofertę w przetargu. To Solaris Bus & Coach, która zaproponowała, że zrealizuje zamówienie za blisko 51 milionów złotych. MPK planowało natomiast, że za dostarczenie autobusów zapłaci mniej.

Pod koniec sierpnia MPK zdecydowało, że zaakceptuje ofertę Solarisa. Oznacza to, że flota przewoźnika zwiększy się o 37 nowych autobusów Urbino. W przypadku dłuższych pojazdów, mają mieć minimum 40 foteli, z czego 10 na niskiej podłodze. Krótsze autobusy mają mieć przynajmniej 28 siedzeń, z czego 6 na niskiej podłodze. - Nowe pojazdy będą spełniać najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Euro6, wyposażone będą już standardowo w klimatyzację, monitoring oraz systemy: zliczania pasażerów i automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika, w zewnętrzne tablice informacyjne w technologii LED i wewnętrzne tablice informacyjne w technologii LCD. Absolutną nowością, której nie było do tej pory w poznańskich autobusach będzie system rekuperacji, który sprawi, że nowe pojazdy będą jeszcze bardziej niskoemisyjne. Z dostawą nowych pojazdów wiąże się również dobra wiadomość dla osób niewidomych i niedowidzących. W autobusach pojawią się przyciski z zapisem w alfabecie Braila - zapowiada Iwona Gajdzińska z MPK.

Solaris będzie mieć 16 miesięcy na dostarczenie autobusów standardowych, a 11 miesięcy na dostarczenie autobusów przegubowych. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Poznaniacy będą mogli przejechać się jednym z najnowszych autobusów Solarisa - pojazdem elektrycznym i zeroemisyjnym. Autobus ma jeździć testowo na liniach 74, 51 i 63.