Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -5

Rasistowski atak w poznańskim tramwaju: „Wy****dalaj z Polski”

KaT
piątek, 11.08.2017 r.
godz. 14.43
KaT | piątek, 11.08.2017 r., godz. 14.43
Rasistowski atak w poznańskim tramwaju: „Wy****dalaj z Polski”
fot. czytelniczka

We wtorek wieczorem w tramwaju linii nr 13 miało dojść do rasistowskiego ataku na czarnoskórą osobę. Wulgarne komentarze pod jej adresem pochodziły z ust mężczyzn… sączących piwo.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O całej sytuacji poinformowała nas czytelniczka. - To, co spotkało mnie jadąc tramwajem nr 13, przeszło moje wyobrażenia na temat tego, jak obrzydliwie mogą zachowywać się ludzie. Wracając z pracy napotkałam dwójkę mężczyzn rozkoszujących się piwem w tramwaju i zbyt głośno wyrażających opinię na temat innych osób, klubów sportowych itd. Przelali jednak czarę goryczy, gdy do tramwaju weszła osoba, która różniła się od „rdzennych Polaków” kolorem skóry - napisała.

- Wtedy zaczęły się karygodne, niedorzeczne krzyki. Pozwolę sobie zacytować kilka z nich: "W@#@#dalaj z Polski szmato", "Polska tylko dla Polaków", "Lepiej być nazistą niż pedałem". Niestety, nie wyciągnęłam w porę telefonu, by móc to zarejestrować, jednak dalsza część ich “dyskusji" potwierdza tylko ich intencje wobec obcokrajowców. W akcie oburzenia opuściłam tramwaj, ponieważ nie dało się tego słuchać, nie zwróciłam im także uwagi, bo szczerze bałam się ich reakcji - dodaje.

Już około 10.00 rano skontaktowaliśmy się w tej sprawie z poznańskim MPK. Sytuacja miała miejsce we wtorek około 20.30 na odcinku między Bałtykiem i ulicą Wrocławską. Zapytaliśmy MPK o to, czy motorniczy zauważył mężczyzn pijących alkohol w tramwaju, a także czy uda się zabezpieczyć monitoring z tego wieczoru. MPK jest w trakcie ustalania informacji. 

W międzyczasie o sprawie poinformował na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, do którego również napisała nasza czytelniczka. - Wysłaliśmy zawiadomienie do poznańskiej policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tego rodzaju zachowania są pokłosiem prowadzonej przez PiS kampanii nienawiści i lęku przed obcokrajowcami. Najbardziej podatne na tego rodzaju treści są osoby nieposiadające wystarczająco rozwiniętego aparatu krytycznego, niewykształcone, mało inteligentne. Tak samo łatwo przyjmowały propagandę komunistyczną, jak teraz nawoływania do nienawiści w telewizji rządowej - informuje ośrodek.

Policjanci sprawdzają, czy otrzymali takie zgłoszenie.