Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -2

Nowoczesna ma długi. Zabraknie pieniędzy na kampanie?

sk
poniedziałek, 17.07.2017 r.
godz. 18.25
sk | poniedziałek, 17.07.2017 r., godz. 18.25
Nowoczesna ma długi. Zabraknie pieniędzy na kampanie?
fot. PAP/Radek Pietruszka

Partia Ryszarda Petru ma spore kłopoty finansowe. Nie wiadomo skąd Nowoczesna weźmie pieniądze na nadchodzące kampanie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1002 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1007 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1009 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O sprawie pisze tygodnik "Wprost". Nowoczesna popełniła błędy w sprawozdaniu wyborczym i dostała tylko 1,88 mln zł (zamiast 4,35 mln zł) z tytułu dotacji związanej ze zwrotem kosztów kampanii.

Partia wciąż ma do spłacenia 1,7 mln zł kredytu, ale rzeczniczka Paulina Hennig-Kloska zapewnia, że zadłużenie jest regulowane na bieżąco. Do tego dochodzi milion złotych, które partia musi zapłacić za emisję spotów Polsatowi.

Nowoczesna otrzymała do tej pory 1,5 mln zł subwencji dla partii politycznych, ale do końca obecnej kadencji jej konto nie zostanie już zasilone z tego źródła, ponieważ PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe ugrupowania.

"Wprost" przypomina, że Nowoczesną czeka jeszcze proces o zwrot środków wykorzystanych z naruszeniem prawa. Jeśli wyrok w tej sprawie będzie niekorzystny dla partii Petru, to straci ona kolejne dwa miliony.

Ugrupowanie będzie potrzebować pieniędzy na kampanię samorządową, a później również na wybory parlamentarne i prezydenckie. Receptą na finansowe kłopoty mogłoby być finansowanie ze składek, ale Nowoczesna ma zbyt mało członków, żeby pokryć potrzeby z tego źródła.