Reklama
Reklama

Inspektorzy WITD przeprowadzili pierwsze kontrole wakacyjnych autokarów. "Nie wszystko było idealnie"

fot. WITD w Poznaniu
fot. WITD w Poznaniu

W ubiegłą sobotę inspektorzy WITD w Poznaniu na terenie całego województwa wielkopolskiego prowadzili kontrole stanu technicznego autokarów i kondycję kierowców. Choć nie było ciężkich przypadków naruszeń przepisów o ruchu i transporcie drogowym nie obyło się bez mandatów.

Akcja "Bezpieczny Autokar" organizowana jest już po raz piętnasty. Każda osoba może wezwać inspektorów na kontrolę autokaru. Wówczas sprawdzony zostanie przede wszystkim kierowca - czy nie znajduje się pod wpływem alkoholu a także czy jest wypoczęty, co wykażą zapisy tachografu. Inspektorzy ocenią też stan techniczny pojazdu.

Pierwsze kontrole wakacyjnych autokarów odbyły się już w sobotę. Autokary kontrolowane były w najważniejszych przejazdowych punktach wakacyjnych podróży. Łącznie skontrolowano 21 autokarów. W większości przypadków obyło się bez problemów, jednak nie było idealnie. W jednym przypadku wszczęto postępowanie administracyjne w stosunku do przewoźnika na kwotę 350 zł za przekroczenie czasu pracy kierowcy. A w innych siedmiu wypadkach za skrócony czas wypoczynku kierowcy i brak zapisu aktywności kierowcy na wykresówce tachografu nałożono mandaty na kwotę 1250 zł. Jeden z kierowców otrzymał mandat karny w wysokości 50 zł za zły stan techniczny pojazdu. Zatrzymano też dwa dowody rejestracyjne. Jeden za brak badań technicznych pojazdu, a drugi za zużyty bieżnik opon przednich - informują inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Podsumowując statystycznie pierwszy dzień wakacyjnych wyjazdów w Wielkopolsce możemy być dobrej myśli. Nie było ciężkich przypadków naruszeń przepisów o ruchu i transporcie drogowym, co pozwala patrzeć optymistycznie na kolejne kontrole w innych dniach wakacyjnych wyjazdów - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro