Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

400 szeregowych walczy o miejsce w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych

KaT
poniedziałek, 19.06.2017 r.
godz. 11.53
KaT | poniedziałek, 19.06.2017 r., godz. 11.53
400 szeregowych walczy o miejsce w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych
fot. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych

W poniedziałek w poznańskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych rozpoczęły się egzaminy wstępne. Na około 200 miejsc jest 400 chętnych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-1°C 1017 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W egzaminach udział biorą kandydaci z korpusu szeregowych zawodowych. Jeśli uda im się pomyślnie przejść przez egzaminy, czeka ich kurs na pierwszy stopień podoficerski. Egzaminy składają się z czterech etapów. Pierwszy to sprawdzian wiedzy teoretycznej z regulaminów, szkolenia ogniowego, dyscypliny wojskowej, wiedzy o Polsce i świecie oraz języka angielskiego. Kolejne są testy z wychowania fizycznego, które sprawdzają m.in. szybkość i wytrzymałość kandydatów. Żołnierze muszą też popisać się znajomością musztry oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną.


- Pierwsze egzaminy do poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych dla żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych odbyły się w grudniu 2012 roku. Co roku świadectwa ukończenia kursu na pierwszy stopień podoficerski uzyskuje około 1000 żołnierzy dobrze przygotowanych do objęcia stanowisk dowódców drużyn i załóg - tłumaczy st.chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy szkoły. Awans dla żołnierza to nie tylko prestiż, ale też podwyżka.