Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -5

Poznań, Wrocław i Gdańsk będą współpracowały na rzecz integracji Romów

BS
poniedziałek, 20.03.2017 r.
godz. 19.00
BS | poniedziałek, 20.03.2017 r., godz. 19.00
Poznań, Wrocław i Gdańsk będą współpracowały na rzecz integracji Romów
zdj. ilustracyjne - fot. wikimedia

W Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Poznania, Wrocławia i Gdańska w sprawie działań na rzecz integracji Romów.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Spotkanie, które odbyło się w Sali Białej poznańskiego Urzędu Miasta, miało na celu wymianę doświadczeń pomiędzy urzędnikami Poznania, Gdańska i Wrocławia oraz prezentację pilotażowego programu na rzecz Romów rumuńskich, który działa we Wrocławiu - Są to trzy miasta i trzy różne odsłony tego samego problemu, tzn. funkcjonowania w naszych lokalnych społecznościach mikrospołeczności romskich. Mieszkając w jednym mieście tworzymy wspólnotę i musimy wypracować warunki i zasady wspólnego bytowania. Nadal główną przeszkodą w przypadku wielu miast jest brak zalegalizowanego pobytu w naszym kraju. To bardzo utrudnia wszelką pomoc i integrację Romów do naszych społeczności. Stąd pomysł koalicji, współpracy, wymiany dobrych praktyk i dzielenia się doświadczeniami - mówiła Anna Józefiak-Materna, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

To właśnie Wrocław najlepiej radzi sobie z integracją społeczności romskich. Większość wrocławskich Romów ma już zalegalizowany pobyt, a miasto wypracowuje procedury rozsiedlenia koczowisk, aktywizacji zawodowej, objęcia edukacją romskich dzieci i innych działań zmierzających do integracji Romów. Pomysły wrocławskiego magistratu chwali Marta Mazurek - Powstał tam m.in. zespół sterujący, który koordynuje wszystkie obszary współdziałania ze społecznością romską, w urzędach leżące w kompetencjach różnych wydziałów. Mają też asystentów, którzy współpracują z tą społecznością. Są to osoby, które mówią językiem Romów i są w stanie pracować z nimi, by pomóc w integrowaniu ich do społeczeństwa - powiedziała poznańska pełnomocniczka ds. działania wykluczeniom, która wspomniała o dotychczasowych osiągnięciach poznańskiego magistratu, który podejmuje działania skierowane do Romów zamieszkujących na ogródkach działkowych - Jako pełnomocniczka prezydenta koordynuję te działania. Obejmują one wiele dziedzin. Po 9 miesiącach mojej pracy możemy już mówić o pewnych efektach. Są to bardzo podstawowe sprawy, takie jak zapewnienie dostępu do wody, kontenerów na śmieci czy sanitariatów. Ale to także włączenie do systemu edukacji 13 dzieci. To rejestracja kilkunastu osób jako poszukujących pracy, co jest bardzo ważne, bo zwiększa szanse na znalezienie pracy i co za tym idzie zarejestrowanie pobytu w Polsce - wyjaśnia Mazurek.

Koalicja trzech miast nie zamierza jednak działać tylko lokalnie, podjęte mają być też działania zmierzające do zmian uregulowań prawnych dotyczących pomocy cudzoziemcom i imigrantom przez samorządy.