Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -3

Powstanie nowy uniwersytet: filie także w Poznaniu

KaT
piątek, 24.02.2017 r.
godz. 11.00
KaT | piątek, 24.02.2017 r., godz. 11.00
Powstanie nowy uniwersytet: filie także w Poznaniu
Siedziba PCSS w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego - fot. sipinski.com.pl

Polska Akademia Nauk chce utworzyć nowy uniwersytet, który miałby się stać konkurencją dla najlepszych uczelni w kraju. Filie miałyby być zlokalizowane m.in. w Poznaniu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 999 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1019 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Powstanie nowego uniwersytetu ogłosił w czwartek prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Jerzy Duszyński. Jak informuje Gazeta Wyborcza, ma to być uczelnia działająca w oparciu o instytuty PAN. Ma stać się konkurencją dla uniwersytetów im. Adama Mickiewicza, Jagiellońskiego i Warszawskiego. Pomysłodawcy liczą, że taka uczelnia mogłaby uplasować się wysoko w międzynarodowych rankingach.

Filie nowej uczelni, czy też jej wydziały, miałyby powstać w Poznaniu, w którym funkcjonują dziś instytuty PAN. Są to Instytut Chemii Bioorganicznej, Instytut Fizyki Molekularnej, Instytut Genetyki Roślin, Instytut Genetyki Człowieka, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego, a także Instytut Archeologii i Etnologii. W naszym mieście jest też Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a w Kórniku - Instytut Dendrologii.

Pomysł utworzenia nowej uczelni popiera minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Plany są takie, by za dwa lata naukę na uniwersytecie mogli zacząć studenci.

Reklama