Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
11 -1
Reklama

Bloger Matka Kurka przegrał kolejny proces z Jurkiem Owsiakiem

BS
czwartek, 30.06.2016 r.
godz. 18.30
BS | czwartek, 30.06.2016 r., godz. 18.30
Bloger Matka Kurka przegrał kolejny proces z Jurkiem Owsiakiem
fot. Grzegorz Adamek/WOŚP2016

Bloger Matka Kurka kolejny raz przegrał w sądzie z szefem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sąd nakazał blogerowi usunięcie oszczerczych informacji, opublikowanie przeprosin oraz wypłacenie zadośćuczynienia i pokrycia kosztów sądowych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
11°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1017 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Bloger Matka Kurka w jednym z tekstów zarzucał, że Jurek Owsiak wykorzystał bilet lotniczy przekazany LOT na aukcje WOŚP do prywatnej podróży. W kwietniu sąd uznał, że to kłamstwo i naruszenie dóbr osobistych szefa WOŚP. Bloger skorzystał z prawa do apelacji, a rozprawa odbyła się w środę przed Sądem Apelacyjnym w Legnicy. Ten oddalił jednak apelację - Zakres naruszenia dóbr osobistych w tym przypadku był poważny. Jerzy Owsiak jest osoba publiczną i powszechnie wiadomo, że prowadzi on fundację. Stawianie mu zarzutów niewłaściwego gospodarowania mieniem fundacji dyskredytuje go w oczach opinii publicznej. Stopień winy Piotra W. był wysoki, gdyż nie sprawdził on przed publikacją prawdziwości opisanych przez siebie zdarzeń - uzasadniał sędzia prowadzący rozprawę. 

Wyrok jest prawomocny, a bloger będzie musiał usunąć oszczercze informacje ze swojej strony, opublikować przeprosiny, a także wypłacić zadośćuczynienie w kwocie 10000 złotych oraz pokryć koszty sądowe. Łącznie kłamstwa umieszczone na stronie będą go kosztować około 20000 złotych. Sprawę skomentował Jurek Owsiak - To doskonały wyrok, nie tylko z punktu widzenia Jurka Owsiaka, który był bez podstaw obrażany i oskarżany o wymyślone historie, ale w ogóle dla poziomu internetowej dyskusji w Polsce. Sąd pokazał, że wolność słowa ma swoje granice i jeśli ktoś publicznie kłamie po to, aby zaszkodzić, aby podważyć zaufanie, a na końcu po prostu z nienawiści – to prędzej czy później poczuje tego konsekwencje. Bo tak nie można, bo chroni nas przed tym prawo i trzeba ponieść karę - podsumował prezes Zarządu WOŚP.

To już kolejny proces w sprawie szkalowania WOŚP i Jurka Owsiaka, który bloger przegrał - Bezlitośnie jego działalność oceniały już wcześniej sądy karne, prawomocnie skazując go za przestępstwo w publikacjach o Jurku i Orkiestrze, ale dotkliwa grzywna nie wystarczyła. Teraz wiec kończą się kolejne sprawy tym razem w sądach cywilnych i tutaj także nikt nie ma wątpliwości co do intencji i szkodliwości artykułów blogera. Kłamstwo ma krótkie nogi - podsumowuje Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

Reklama