Reklama

MPK: 105N do lamusa, Helmuty zostają

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sprzeda 40 tramwajów 105N. Helmuty wciąż będą jeździć po poznańskich ulicach, gdyż zdaniem MPK są w dużo lepszej kondycji niż popularne "stopiątki".

MPK wyprzedaje swój tabor i to nie z byle powodu. Prawda jest taka, że brakuje nam miejsc, w których moglibyśmy garażować tramwaje typu 105N - mówi Jan Firlik, dyrektor MPK ds. Przewozów Tramwajowych. Niestety, ale 105N nie mogą być garażowane na wolnych miejscach w zajezdniach, gdyż nie mieszczą się na nich przez swoje gabaryty - dodaje. Warto też pamiętać, że do EURO 2012 w Poznaniu pojawi się ponad 50 nowych tramwajów (45 Solarisów Tramino i 7 Moderusów Beta), na które też trzeba znaleźć miejsce (nawet biorąc pod uwagę mającą powstać zajezdnię na Franowie).

Stąd decyzja, by część starszego taboru wyprzedać. Zdecydowaliśmy się na sprzedanie tramwajów 105N, a nie Helmutów, gdyż te drugie są w lepszym stanie - zapewnia Firlik. I "stopiątki" i Helmuty mają po około 40 lat. 10 lat temu przechodziły gruntowną renowację, ale niestety 105N nie funkcjonują tak dobrze jak Helmuty. Są awaryjne, a koszt modernizacji, którą trzeba by przeprowadzić w najbliższych latach, mógłby osiągnąć niebotyczną cenę miliona złotych za pojazd - tłumaczy.

21 Helmutów kupiono w ubiegłym roku. Za wszystkie zapłacono około 2,5 miliona złotych. W cenie zawarto też części zapasowe i koszty związane z przystosowaniem pojazdów do poznańskich warunków. W sumie dysponujemy sześćdziesięcioma Helmutami i zapewniam, że są w dobrym stanie - podkreśla Firlik.

Kiedy rozpocznie się sprzedaż "stopiątek"? Tramwaje już są wystawione na sprzedaż, ale przyznam szczerze, że zainteresowanie jest niewielkie. Do tej pory ofertą interesowały się dwie firmy, ale nie usłyszeliśmy żadnych konkretnych propozycji - informuje. Nie wiadomo za jaką kwotę tramwaje zostaną sprzedane. To wszystko zależy od tego, co uda nam się wynegocjować.

Sprzedaż 40 tramwajów typu 105N nie oznacza, że całkowicie znikną one z ulic Poznania. W sumie po naszych torach jeździ ich ponad 200.

Z MPK płyną dobre informacje dotyczące nowych pojazdów. Możliwe, że już w przyszłym tygodniu na ulice wyjedzie drugi z siedmiu zamówionych Moderus Beta - mówi Firlik. Pierwsze Solarisy Tramino w naszych barwach są już w Poznaniu. Debiut na ulicach odbędzie się w lipcu. Możliwe, że w przyszłym miesiącu na trasę wyjedzie więcej niż jeden taki pojazd - kończy.

Czy, Twoim zdaniem, MPK słusznie postępuje pozbywając się tramwajów typu 105N?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
68.38 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro