Reklama
Reklama

Marsz Równości w kolejnym wielkopolskim mieście. "Część pieniędzy na zorganizowanie tego przedsięwzięcia zapewnił sam prezes Jarosław Kaczyński"

II Marsz Tolerancji | fot. Materiały organizatora / A.Małkowicz

I Marsz Równości planowany jest w Koninie.

Już za niecały miesiąc, 11 września ulicami Konina przejdzie pokojowy, I Marsz Równości. Jak zanznaczają organizatorzy to już trzecie podobne wydarzenie w historii miasta.

Przypomnijmy, że cztery lata temu w Koninie zorganizowano pierwszy Marsz Tolerancji. Była to reakcja młodych ludzi na anulowanie konkursu plastycznego na temat tolerancji w III Liceum Ogólnokształcącym i usunięcie filmu promującego różnorodność "Nasz chleb powszedni" z Facebooka II Liceum. Szkoły wycofały się z tych pomysłów w wyniku nacisków i hejtu Młodzieży Wszechpolskiej oraz środowisk skrajnie prawicowych - informują organizatorzy wydarzenia.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, 11 września, o godzinie 15.00. Kolorowy pochód wyruszy ze skweru między ulicami Mieczysława Karłowicza, a Fryderyka Chopina i przejdzie: Rondem Lecha i Marii Kaczyńskich, ulicą Kleczewską, Alejami 1 Maja, ulicą Dworcową, Rondem Witolda Friemanna, ulicą Dworcową, Trasą Warszawską i Wojska Polskiego. Marsz zakończy się na placu Wolności na konińskiej starówce.

Zmieniliśmy nazwę marszu. Doszliśmy do wniosku, że słowo tolerancja nie oddaje w pełni idei marszu. Mówiąc "tolerować" ma się zwykle na myśli konkretną grupę. Tymczasem my walczymy o równość dla wszystkich, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, status społeczny, czy sytuację materialną. Dlatego słowo "tolerancja" zastąpiliśmy słowem "równość" - mówią pomysłodawcy.

Część pieniędzy na zorganizowanie tego przedsięwzięcia zapewnił sam prezes Jarosław Kaczyński. Po jego słowach jakie padły w Zbuczynie cztery lata temu, że gdyby mógł, to zakazałby organizacji Marszów Równości, aktywiści z Kampanii Przeciw Homofobii zorganizowali zrzutkę pod hasłem "Fundusz Prezesa" - dodają.

Zebrano wówczas ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały rozdzielone między miasta, gdzie odbywają się marsze. Organizatorzy informują, że nie jest to wystarczająca kwota, dlatego założono zrzutkę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
14.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro