Reklama
Reklama

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka ZTM przypomina o biletach dla seniorów

fot. ZTM w Poznaniu
fot. ZTM w Poznaniu

Oferta dotyczy pasażerów w wieku od 65 do 70 lat.

Jak informuje Zarządca Transportu Miejskiego w Poznaniu, Bilet Seniora to specjalny bilet na sieć na 366 dni na strefę A - czyli na obszar pokrywający się z administracyjnymi granicami Poznania. Z Biletu Seniora mogą korzystać osoby, które mieszkają w Poznaniu lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły podatek PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub 19. gmin współtworzących ze stolicą system transportu aglomeracyjnego.

Są to gminy: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl.

Cena Biletu Seniora na 366 dni to koszt 90 zł, co dla posiadacza takiego biletu oznacza, że dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM w strefie A wynosi niespełna 25 groszy! Dla porównania - najtańszy ulgowy bilet jednorazowy, który uprawnia do maks. 15-minutowej podróży kosztuje 2 zł. Dzięki elastycznej taryfie istnieje także możliwość zakupu Biletu Seniora na krótszy okres, czyli na 90 dni. Cena takiego biletu to 30 zł, a dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM w strefie A to około 34 grosze - informuje ZTM i przypomina jednocześnie, że seniorzy powyżej 70 roku życia korzystają bezpłatnie z transportu publicznego.

Nośnikiem Biletu Seniora jest karta PEKA. Można ją uzyskać składając wniosek na stronie www.peka.poznan.pl w zakładce Twoje Konto - Zarejestruj się lub wypełnić wniosek w formie papierowej przy najbliższym Punkcie Obsługi Klienta ZTM Poznań.

Jeśli już posiadamy kartę PEKA, Bilet Seniora można kupić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Kupujący zostanie poproszony o przedłożenie dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek oraz o oświadczenie posiadacza karty PEKA dotyczące miejsca rozliczania podatku dochodowego i okazanie pierwszej strony kopii zeznania podatkowego. Uprawnienie do Biletu Seniora zostanie zapisane na karcie PEKA i wówczas można zakupić bilet - w zależności do wyboru - na 366 lub 90 dni, który uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w granicach administracyjnych Poznania (strefa A) - podaje ZTM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro