Reklama
Reklama

Naturalne farby do włosów jako alternatywa farb chemicznych

Farby do włosów są używane przez kobiety na całym świecie. Trudno więc nie zadać pytania o to, dlaczego efekty ich stosowania w tak znaczącym stopniu różnią się między sobą. Podczas gdy włosy kobiet Orientu lśnią i pomimo swojej długości nie sprawiają wrażenia zniszczonych, włosy Europejek są niemal zawsze matowe i słabe. Nietrudno się domyślić, że winne jest nie tyle samo farbowanie, ale stosowanie w tym celu niewłaściwych kosmetyków. Na naszym kontynencie królują chemiczne farby do włosów. W innych częściach świata znacznie częściej sięga się natomiast po farby ziołowe. Czym się one charakteryzują?

Po pierwsze - bogactwo kolorów

Wiele osób nie interesuje się farbami ziołowymi obawiając się przede wszystkim tego, że wybór dostępnych odcieni okaże się w ich przypadku mocno ograniczony. Tymczasem jest to przekonanie, które nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Przeciwnie, ziołowe odpowiedniki chemicznych farb do włosów są często reklamowane właśnie jako te, które pozwalają na uzyskanie lśniącej fryzury w odcieniu nie tylko wyglądającym naturalnie, ale również wyjątkowo wyrazistym. Rzeczywiście, mamy do czynienia z farbami, które są pozbawione substancji chemicznych, a co za tym idzie - nie będą one w stanie zmienić nas w blondynki, jest to jednak chyba ich jedyna wada.

Kolor włosów farbowanych z wykorzystaniem preparatów ziołowych może się nieco różnić i jest uzależniony przede wszystkim od odcienia wyjściowego. Efekt zawsze sprawia jednak wrażenie naturalnego. Przykładowo - blondynka korzystająca z czystej henny może liczyć na odcienie w skali od rudości po czerwienie, podczas gdy włosy osoby naturalnie ciemne zmienią się w mahoniowe. Oczywiście, czysta henna nie jest jedyną naturalną farbą do włosów, na którą warto zwrócić uwagę. Wcale nie mniej interesujące okazuje się jej połączenie ze sproszkowanymi liśćmi indygo. Ziołowe farby do włosów możemy przygotować samodzielnie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby zamówić je w jednym ze sklepów z naturalnymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Więcej o hennie do włosów i czym się ona różni od farby ziołowej przeczytasz na tym blogu: https://triny.pl/blog/henna-do-wlosow-tak-czy-nie/.

Po drugie - pielęgnacja

Trudno nie docenić tego, że dzięki farbom roślinnym możemy cieszyć się pięknym, naturalnym kolorem włosów. Warto jednak podkreślić, że nie jest to wcale jedyna ich zaleta, na jaką należy zwrócić uwagę. Gdy sięgamy po chemiczne farby do włosów mamy świadomość tego, że przyczyniamy się do osłabienia końcówek, częstym skutkiem ubocznym ich stosowania jest przy tym również podrażnienie skóry głowy. Farby ziołowe nie tylko nie osłabiają włosów, ale także mogą je wzmacniać. Pozytywnym skutkiem ich stosowania jest przede wszystkim to, że włosy zyskują na objętości. Warto jednak pamiętać również o tym, że stają się też bardziej sprężyste, gładkie oraz błyszczące.

Kupując farby ziołowe dobrze jest starannie analizować ich skład. Tak, jak i wśród innych kosmetyków, również wśród nich mamy do czynienia z produktami o różnym walorach pielęgnacyjnych. Wśród składników, które mają wyjątkowy wpływ na włosy, na szczególne wyróżnienie zasługuje amla. Ma ona w swoim składzie bogate zasoby witaminy C, można więc spodziewać się, że włosy zyskają nie tylko nowy kolor, ale i wyjątkowy połysk.

Farby ziołowe sprawdzają się znakomicie także wtedy, gdy mamy do czynienia z włosami osłabionymi. Chętnie sięgają po nie osoby, które wcześniej zdecydowały się na trwałą ondulację, a także te, które przez dłuższy czas farbowały włosy z użyciem farb syntetycznych. Oczywiście, mogą mieć problem z likwidacją wszystkich szkód, do jakich doszło poprzez niewłaściwe traktowanie włosów, można mieć jednak pewność, że włosy staną się zdrowsze i będą sprawiać wrażenie bardziej zadbanych.

Po trzecie - trwałość

Gdy farbujemy włosy zależy nam na tym, aby nowy kolor utrzymał się na nich jak najdłużej. Wiele osób obawia się, że farby ziołowe mogą nie sprostać temu zadaniu. Tymczasem okazuje się, że wcale nie radzą sobie z jego realizacją gorzej niż farby syntetyczne. Co więcej, skoro nie szkodzą włosom, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zdecydować się na powtórzenie koloryzacji, gdy tylko dadzą o sobie znać odrosty. Szczególna trwałość charakteryzuje te z nich, w których skład wchodzi henna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro