Reklama
Reklama

Jak pomalować domek drewniany? Trzy proste kroki

Nie sposób zaprzeczyć, że każdy domek drewniany wykonany z naturalnego drewna, niezależne od wielkości i projektu, ma swój niezwykły urok. Aby podkreślić naturalne piękno drewna oraz utrzymać to piękno jak najdłużej, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony. Dlatego, malowanie budynków drewnianych jest niezwykle ważną kwestią. Pomalowane domki drewniane nie tylko przepięknie się prezentują, ale są również zabezpieczone. Farba działa jak tarcza, która chroni drewno przed promieniowaniem UV, negatywnymi skutkami wody, ale najważniejsze jest to, że zabezpiecza drewno przed pojawieniem się pleśni i gnicia. Właśnie z tego powodu, poprosiliśmy Dom Mistrza, wiodącego producenta domków drewnianych w Europie, o omówienie najważniejszych etapów malowania domku z drewna, aby wyglądał jak najlepiej przez wiele lat.

Właściwe malowanie domku z drewna

Aby właściwie zabezpieczyć domki z drewna przed negatywnym wpływem środowiska, należy wykonać trzy najważniejsze kroki - twierdzą eksperci Domu Mistrza. Nieprzestrzeganie lub niewłaściwe wykonanie którejkolwiek z wymienionych wskazówek może nie tylko spowodować, że domek drewniany będzie niekorzystnie wyglądał, ale również negatywnie wpłynie na samo drewno. W konsekwencji, wiąże się to z mnóstwem dodatkowych kosztów.

KROK PIERWSZY: Przygotowanie ścian do malowania

Aby pomalować domki drewniane z należytą jakością, szczególnie ważne jest, aby odpowiednio przygotować ściany domu. Jeśli budynek jest stosunkowo nowy, to zaleca się odłożenie prac malarskich na jakiś czas, ponieważ takie drzewo, jak (na przykład) sosna, po osiągnięciu wilgotności na poziomie 18% może zacząć sinieć. Przed malowaniem nowo wybudowanego domku zalecane jest również nieszlifowanie drewna. W ten sposób uzyskasz lepszą ochronę - farba lepiej się wchłonie w strukturę drewna i wzmocni ją. Tak przygotowana powierzchnia domku drewnianego będzie zabezpieczona przed insektami, promieniowaniem UV, pleśnią, oraz pęknięciami.

Natomiast, bardzo ważną wskazówką, którą na pewno należy wykonać przed rozpoczęciem procesu malowania jest oczyszczenie drewnianej elewacji. Pamiętaj jednak, że można malować tylko całkowicie suche ściany domku z drewna, dlatego po umyciu należy je pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli natomiast, budynek z drewna nie został dopiero co wybudowany, a Ty przygotowujesz się do jego pomalowania, jest bardzo prawdopodobne, że na drewnianej elewacji domu znajdziesz plamy. W takim przypadku, przed oczyszczeniem ścian zaleca się usunięcie (w szczególności) tych najstarszych plam. Można z łatwością usunąć takie plamy przy użyciu papieru ściernego. Nie wykonanie tego procesu może negatywnie wpłynąć na przyszły kolor drewna. Bardzo ważne jest również, aby przed rozpoczęciem malowania domku z drewna najpierw usunąć resztki farby olejnej lub lakierów na bazie żywicy syntetycznej. Chociaż takie czynności zwykle trwają dość długo, to ma to szczególnie istotny wpływ na prawidłowe zabezpieczenie drewna i estetykę elewacji budynku.

Malowanie domków drewnianych zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy prace zostaną właściwie wykonane - na odpowiednio przygotowanym, oczyszczonym drewnie. Jeśli poświęcisz zbyt mało uwagi przynajmniej jednemu z wyżej wymienionych aspektów, to możesz być rozczarowany efektem końcowym i to pomimo użycia wysokiej jakości farby oraz inwestycji Twojego czasu i siły w sam proces malowania.

KROK DRUGI: Impregnowanie ścian

Jak każdy inny materiał budowlany, drewno używane do konstrukcji elewacji domków drewnianych jest nieustannie narażone na działanie promieni słonecznych, które powodują, że drewno szarzeje. Dlatego, aby domki drewniane zachowały swoją trwałość oraz wyglądały znakomicie przez wiele lat, należy zadbać o odpowiednią ochronę i stałą konserwację zaraz po wybudowaniu budynku. Po przygotowaniu drewnianej elewacji można rozpocząć nakładanie pierwszej warstwy impregnatu. Najlepszym produktem jest bezbarwny impregnat ochronny, ponieważ ten rodzaj środka nie zawiera pigmentów. To natomiast sprawia, że produkt wnika głębiej w strukturę drewna, zapewniając tym samym maksymalną ochronę przed zagrożeniami środowiska naturalnego, jak owady, grzyby, czy pleśń.

Należy jednak pamiętać, żeby przed użyciem impregnatu dobrze go wymieszać. Kolejną wskazówką jest to, że można nakładać pierwszą warstwę impregnatu na to samo miejsce przez maksymalnie 10 minut, po tym czasie środek zacznie wysychać. Ważne jest również, aby pamiętać, że temperatura powietrza podczas impregnacji powinna być nie niższa niż 5 C i nie wyższa niż 25 C. Najlepiej jest, gdy temperatura oscyluje w okolicach 20 C, wtedy pory drewna otwierają się, a impregnat najlepiej się wchłania. Po zakończeniu procedury, pozostaw zaimpregnowany domek z drewna do wyschnięcia przynajmniej na 12 godzin.

Dodatkowo, po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy zaleca się wygładzenie wszelkich wypukłości, które mogły zostać po impregnacji drewnianej struktury. Możesz to zrobić z łatwością przy użyciu papieru ściernego do drewna o gradacji 320. Wykonanie takiego zabiegu pomoże również wyrównać koloryt drewna. Potem, można przejść do następnego kroku impregnacji - nałożenia drugiej warstwy produktu. Pamiętaj, że wchłanianie się drugiej warstwy jest znacznie wolniejsze niż w przypadku pierwszej. Dlatego, przy drugiej warstwie elewacja domku z drewna powinna być pozostawiona do wyschnięcia na dłużej.

KROK TRZECI: Wybieranie farby

Jeśli chcesz być naprawdę zadowolony z wyglądu Twojego domku z drewna, to wybierając farbę powinieneś nie tylko kierować się kolorem, ale również praktycznością. Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, że im ciemniejszy kolor wybierzesz, tym więcej światła słonecznego będą absorbować ściany - wtedy domki drewniane bardziej się nagrzewają podczas cieplejszych dni. Ciemniejszy kolor farby często również szybciej blaknie po południowej stronie budynku, więc aby uniknąć dość szybkiego zużycia się elewacji, zaleca się wybieranie jaśniejszych kolorów do malowania drewnianych domków.

Kolejną ważną kwestią jest, aby pamiętać, że powinno się wybierać najodpowiedniejszą farbę dla Twojego domku z drewna. W tym celu, należy ocenić stan drewnianej powierzchni, ponieważ tylko w ten sposób malowanie budynku zagwarantuje pożądane rezultaty. Na przykład, drewno strugane będzie miało gładszą powierzchnię, do której zazwyczaj przylega znacznie mniej brudu, ale trzeba pamiętać, że farba również gorzej przylega do takiego materiału. Dla takich gładkich powierzchni zaleca się stosowanie ochronnej farby do drewna, która bez problemu pokryje drewnianą elewację budynku, utrzyma się przez długi czas i nie przesłoni unikalnego piękna drewnianych bali. Jeśli, jednak powierzchnia drewnianej elewacji nie jest gładka tylko szorstka, co zwykle ma miejsce w przypadku tarcicy, oznacza to, że farba powinna znacznie łatwiej się wchłaniać. W takim przypadku, zaleca się użycie zwykłej, wysokiej jakości farby do tego typu drewnianej powierzchni, której cienka warstwa bez problemu pokryje konstrukcje, jak domki drewniane. Warto jednak zauważyć, że takie drewno ma pewną wadę - brud bardzo dobrze się go trzyma.

Aby dowiedzieć się więcej na temat budowy domków z drewna oraz ich konserwacji, odwiedź stronę internetową Domu Mistrza: www.dommistrza.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro