Reklama

Poznaniacy uczcili pamięć ofiar komunizmu

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W stolicy Wielkopolski uczczono Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego.

Obchody rozpoczęły się w poniedziałek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33. Wzięli w nich udział przedstawiciele związków kombatanckich, władz samorządowych i centralnych służb mundurowych oraz młodzież szkolna.

Totalitarny reżim komunistyczny, który trwał blisko 45 lat, to czarna karta naszej historii. Ten smutny czas pamiętają nasi dziadkowie, których życie naznaczone było lękiem i poczuciem zniewolenia. Czas, w którym Polacy torturowali i zabijali Polaków w imię zbrodniczej komunistycznej ideologii. Żeby pójść do więzienia wystarczyło przeczytać zakazaną przez komunistów książkę, albo zaśpiewać zakazaną, patriotyczną piosenkę - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Dziś pamiętamy o wszystkich, którzy doświadczyli przemocy i prześladowań dokonywanych w imię zbrodniczych idei. W naszych sercach nosimy pamięć o tragicznych losach pokolenia, które żyło przed nami. Jako obywatele nie powinniśmy ustawać w wysiłkach, by życie bohaterów tamtych wydarzeń ocalić od zapomnienia. Robimy to po to aby uniknąć dramatu w przyszłości i pielęgnować konkretne wartości - szacunek do wolności czy wrażliwość na niesprawiedliwość - dodał.

Druga część uroczystości odbyła się pod tablicą pamięci przy szpitalu im. Św. Rodziny, gdzie w latach 1945-1947 mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. W budynku położonym u zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich przetrzymywano, katowano i mordowano więźniów politycznych. W trakcie ekshumacji, prowadzonych w 1991 roku w przyszpitalnym ogrodzie, odnaleziono szczątki kilkunastu osób zabitych przez funkcjonariuszy reżimu stalinowskiego - przypominają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro