Pierwsze loty na księżyc z Kąkolewa?

Czy Politechnika Poznańska dzięki wsparciu Unii Europejskiej podbije kosmos? Uczelnia już realizuje zadanie typu B+R (czyli badania i rozwój) właśnie na lotnisku w Kąkolewie. Prowadzone tu badania wykorzystywane są w transporcie lotniczym czy logistyce.

Według prof. Tomasza Łodygowskiego z Politechniki Poznańskiej przyszłość związana jest z automatyką, robotyką, robotami autonomicznymi, robotami latającymi, takimi jak drony. Dlatego potrzeba specjalistów w bardzo unikalnych i wąskich dziedzinach.

I choć na razie pracownicy i studenci Politechniki Poznańskiej prowadzą pilotażowe eksperymenty dotyczące funkcjonowania autonomicznych statków kosmicznych, urządzeń kosmicznych czy bezpieczeństwa lotów to przede wszystkim wykorzystują i wzmacniają swój potencjał z zakresu automatyki i robotyki. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla łącznie czterech projektów wyniosło ponad 19 mln złotych. To szansa nie tylko dla uczelni, ale również studentów, by współpracować z liderami kosmicznego wyścigu na świecie.

Politechnika dysponuje infrastrukturą pozwalającą na szkolenie studentów i bycie w technologicznej czołówce świata, bo przemysł kosmiczny to awangarda technologiczna.

Rozwiązania opracowywane w Kąkolewie mogą zostać wykorzystane m.in. w budowie marsjańskich łazików, ale jak mówi Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Politechnika zyska także nowoczesną technologię do przesyłania ogromnej ilości danych. Z kolei sztuczna inteligencja ma pomóc w diagnostyce i terapeutyce medycznej. Wszystko po to, by w efekcie poprawić jakość naszego życia, bo efekty pracy naukowców będą transferowane do gospodarki i wykorzystywane w życiu codziennym.

Nie tylko Politechnika wzmacnia swój potencjał, ze środków unijnych korzystają również inne wielkopolskie uczelnie, na przykład Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Artystyczny czy Collegium da Vinci. Łącznie na ten cel do wielkopolskich ośrodków badawczych trafiło już 125 mln zł z WRPO 2014+, a wartość tych zadań, które realizują wielkopolskie uczelnie to prawie 225 mln zł.

Więcej na temat kosmicznego rozwoju Politechniki Poznańskiej, przy udziale środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 47).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro