Reklama
Reklama

Zmiany w uchwale o SPP. Będą rekompensaty dla mieszkańców Łazarza i Wildy

fot. ZDM
fot. ZDM

W życie weszła znowelizowana uchwała Rady Miasta Poznania, regulująca funkcjonowanie Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania.

Uchwałę zmieniającą sposób funkcjonowania poznańskiej Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania miejscy radni przyjęli na początku lipca. Uchwała weszła w życie 3 sierpnia i przyniosła kilka zmian.

Uchwała wprowadza zapowiadane rekompensaty dla mieszkańców Łazarza i Wildy, którzy zakupili identyfikatory parkingowe przed pełnym uruchomieniem SPP. Decyzją radnych takim osobom przysługiwać będzie możliwość zakupu identyfikatora na kolejny okres po zerowej stawce.

W praktyce oznacza to, że kierowcy uprawnieni do rekompensaty będą mogli uzyskać bezpłatny identyfikator na maksymalnie 6 miesięcy, bo tyle ostatecznie wyniosła różnica pomiędzy planowanym (1 lutego 2021r.), a faktycznym (2 sierpnia 2021r.) uruchomieniem SPP na wszystkich ulicach Łazarza i Wildy (z wyłączeniem miejsc, gdzie prowadzone są duże inwestycje miejskie, tj. ul. Wierzbięcice i rynku Łazarskiego oraz na prowadzących do niego ul. Lodowej i Dmowskiego) - tłumaczy Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Ponadto, co ważne za uprawnionych do zakupu identyfikatora mieszkańca właścicieli pojazdów uznawane będą również osoby faktycznie władające pojazdem na podstawie najmu długoterminowego realizowanego przez firmy prowadzące działalność gospodarczą z oznaczonym według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 77.11.Z.

Uproszczona została też procedura uzyskania identyfikatora przez osoby korzystające z aut służbowych. Teraz do jego zakupu potrzebne będzie oświadczenie pracodawcy, potwierdzające zatrudnienie oraz powierzenie samochodu służbowego, sporządzonego w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a w przypadku umów leasingu - dokumentu wystawionego przez pracodawcę poświadczającego zawarcie umowy leasingu na pojazd, określającego strony, czas trwania oraz przedmiot umowy - przekazuje rzeczniczka.

Dzięki uchwalonej nowelizacji od 4 października br. możliwe będzie uzyskanie identyfikatora elektronicznego (e-identyfikatora), jednak będą mogli ubiegać się tylko kierowcy, których własność pojazdu można potwierdzić bezpośrednio w Centralnym Systemie Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Gdy taka weryfikacja okaże się niemożliwa lub nie potwierdzi własności samochodu, konieczne będzie złożenie dodatkowych dokumentów w Wydziale Parkowania ZDM. Szczegółowe informacje na temat uzyskania e- identyfikatora mieszkańca będą publikowane na stronie internetowej ZDM - tłumaczy Kaniewska.

Zmienił się też czas obowiązywania identyfikatorów zastępczych, wydawanych osobom korzystającym z aut zastępczych. Dotąd okres ten wynosił 15 dni, a od sierpnia jest to maksymalnie 30 dni.

Zmiany zaszły też w kwestii "kopert" dla dostaw, z których dotychczas korzystali kierowcy realizujący dostawy na terenie SPP / ŚSPP. Teraz zaparkować w celu dostawy można będzie na każdym wyznaczonym miejscu postojowym w SPP i ŚSPP. Nadal konieczne będzie wykupienie abonamentu dla dostaw wraz z zegarem parkingowym, a tego rodzaju postój nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Znowelizowana uchwała reguluje również kwestię błędnie opłaconego postoju. Dotyczy to osób, które korzystając z innych sposobów zapłaty za parkowanie niż parkomat, opłaciły postój w Strefie Płatnego Parkowania zamiast w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (na obszarze której obowiązują wyższe stawki). W takiej sytuacji opłata dodatkowa wyniesie 100 zł jeżeli zostanie uregulowana w ciągu 7 dni od daty wystawienia wezwania. Po upływie 7 dni wysokość opłaty dodatkowej wzrośnie do 150 zł - informuje rzeczniczka.

W życie weszły też zmiany dotyczące reklamacji. Obecnie kierujący lub właściciel pojazdu kwestionujący zasadność nałożenia opłaty dodatkowej może wnieść reklamację w terminie 7 dni od dnia wystawienia wezwania, opisując stan faktyczny oraz przedkładając dokumenty potwierdzające fakt niezasadności nałożonej opłaty.

Przypominamy że jeszcze w tym roku SPP zostanie poszerzona o kolejne części miasta. Będzie to obszar Śródki, Zagórza i Ostrowa Tumskiego. Uruchomienie płatności za postój w tym rejonie planowane jest na 2 listopada.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro