Reklama
Reklama

Książkomaty i innowacyjne działania Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich od niemal dwóch wieków towarzyszy czytelnikom, przygotowując rozwiązania, które pozwalają wygodnie korzystać z jej bogatych zasobów.

O nowoczesnym spojrzeniu na udostępnianie książek usłyszeli uczestnicy konferencji Biblioteka 5.0, współorganizowanej przez Bibliotekę Raczyńskich w ramach majowego Book Targu - ogólnopolskiego wydarzenia promującego czytelnictwo. Podkreślano rolę biblioteki jako trzeciego, po domu i pracy, miejsca spędzania czasu. Sieć filii Biblioteki Raczyńskich pozwala poznaniakom korzystać z oferty kulturalnej, ale nadal są osiedla, na których działalność biblioteczna jest słabiej rozwinięta. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców tych części miasta wychodzą książkomaty. Staną one jesienią w kilku miejscach, zapewniając możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom. W książkomatach będzie można wypożyczyć wcześniej zamówione książki lub je zwrócić, będzie też można wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia. Nowatorstwo pomysłu Biblioteki Raczyńskich polega na tym, że książkomaty nie będą usytuowane bezpośrednio przy placówkach, ale staną w miejscach odwiedzanych przez poznaniaków, a pozbawionych dotąd kulturalnej infrastruktury.

- Dzięki współpracy z popularnymi sieciami handlowymi (m.in. Lidl, Carrefour, Chata Polska) będziemy mogli ustawić książkomaty przy sklepach odwiedzanych przez tysiące ludzi - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Wybierając lokalizacje książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania.

- Przetarg na dostawę książkomatów, do którego właśnie przystępujemy, pozwoli uczynić z Poznania miasto o największej sieci takich urządzeń Polsce! - dodaje Wojciech Ptak, kierownik projektu.

Książkomaty to nie jedyna nowość w Bibliotece. W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników. Aplikacja będzie miała dwa moduły. Pierwszy, przeznaczony dla bibliotekarzy, pomoże szybciej i skuteczniej wybierać książki, które uzupełnią zbiory, "wyśledzi" kolejne tomy serii i wznowienia z wielu wydawnictw. Moduł drugi będzie podpowiadał czytelnikom tytuły, po które warto sięgnąć.

Projekt "Sztuczna inteligencja w służbie książki" korzysta z dofinansowania o wartości 333 609 EUR, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój czytelnictwa w Polsce.

Biblioteka Raczyńskich www.bracz.edu.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro