Reklama
Reklama

Zobacz nocne show o historii Polski

Z jednej strony nocne show, z drugiej nietypowa i wzruszająca lekcja historii dla każdego. Największy w Polsce plenerowy spektakl w 90 minut pokazuje 1000 lat historii naszego kraju. Do tej pory obejrzało go już niemal 60 tysięcy widzów. W 2020 roku udało się z sukcesem przeprowadzić sezon widowisk, zachowując zasady sanitarne. Dlatego w tym roku organizatorzy przygotowują kolejną odsłonę "Orzeł i Krzyż WIELKIE ZWYCIESTWA, których kluczowym elementem będą wydarzenia trzech wielkich zwycięstw Polaków. W 2021 roku w czerwcu i w lipcu odbędzie się osiem spektakli w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie.

Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa

Spektakl to podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i "Solidarności". W ubiegłych latach scenariusz przedstawiał rozbudowane wątki odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego, natomiast rok 2021 przeniesie widzów na pola zwycięskich bitew z historii naszego kraju. Na największej w Polsce scenie plenerowej zobaczymy obrazy legendarnej bitwy pod Grunwaldem, zapierającą dech w piersiach szarżę husarską pod Wiedniem oraz cudownie wygraną Bitwę Warszawską z 1920 roku.

To wydarzenie trudno porównywać do innych rekonstrukcji czy spektakli. Narratorem w widowisku jest Stańczyk, który poetycko prowadzi widza przez kolejne dzieje. Pełnię emocji zapewnia wykorzystanie efektów specjalnych oraz nowoczesnych technik dźwiękowych. Pirotechniczne wybuchy w trakcie wojskowych potyczek, wzniecanie pożarów, ognie i rozbłyski, huki. Ale to nie wszystko, fenomenalne wrażenie daje zastosowanie mappingów na fontannach. Z wody wyłania się ogromny smok wawelski, jak żywy! Dzieje się to na dwóch stawach, które stanowią naturalną część scenerii. Prawdziwa uczta dla naszych zmysłów.

Plenerowe widowiska w Murowanej Goślinie odbywają się już od 12 lat. W roku 2016 powstało widowisko Orzeł i Krzyż, które w kolejnych sezonach akcentuje inne wydarzenia z historii Polski.


Jesteśmy spragnieni kultury, wydarzeń, kontaktu z ludźmi. Dlatego z jeszcze większą radością niż zawsze wyczekujemy nowego sezonu. W Parku Dzieje nie odwzorowujemy bitew 1:1, staramy się przez zbudowanie opowieści przenieść widza w inny świat. W scenariuszu opieramy się przede wszystkim na obrazach polskich malarzy, które ożywiamy przez grę aktorów, scenografię, muzykę i efekty specjalne - mówi Filip Klepacki, reżyser widowiska Orzeł i Krzyż Wielkie Zwycięstwa.

Stajemy przed wyzwaniem zainteresowania widza historią naszego kraju. Widza przyzwyczajonego do ogromnych scen batalistycznych z hollywoodzkich produkcji. Przygotowujemy mocne, nocne show, w którym nie zabraknie jednak momentów refleksji i zadumy. Jestem pewien, że wykorzystując zapał i umiejętności naszych aktorów, kaskaderów oraz wiedzę i doświadczenie realizatorów spełnimy pokładane w naszym spektaklu oczekiwania. W tegorocznym widowisku przeniesiemy widzów w centrum pola trzech bitew: Bitwy pod Grunwaldem, Bitwy pod Wiedniem oraz Bitwy Warszawskiej. - dodaje Filip Klepacki.

Pandemiczne przygotowania

W poprzednim roku, jako jedno z nielicznych wydarzeń w trakcie pandemii, udało nam się wystawić spektakl w zmienionym terminie i przy ograniczonej liczbie widzów. Widowisko Orzeł i Krzyż WIELKIE ZWYCIESTWA powraca w nowym sezonie. Park Dzieje stał się mocnym punktem na mapie atrakcji turystycznych Wielkopolski. Widzimy rokrocznie rosnące zainteresowanie naszą ofertą, za którą idzie rozwój infrastruktury, przestrzeni scenicznych i poziomu prezentowanych efektów specjalnych. - mówi pomysłodawca widowisk i prezes Stowarzyszenia DZIEJE Tomasz Łęcki.

Sezon 2020 pokazał, że z zachowaniem odpowiednich warunków spektakle mogą się odbywać, a stowarzyszenie DZIEJE jest przygotowane do błyskawicznego dostosowywania się do panujących warunków.

Przygotowania trwają od wielu miesięcy, ale w końcu w Parku Dzieje na próbach mogli spotkać się aktorzy.

Zanim wolontariusze zaczęli ćwiczyć sceny grupowe, na zajęciach Akademii Parku Dzieje doskonalili swojej umiejętności, które pozwalają stale podnosić poziom widowiska. Na śmiałków czekały zajęcia z fechtunku, akrobatyki oraz warsztaty taneczne. W pracowni stolarskiej przygotowywane są rekwizyty, a w krawieckiej szyty są nowe kostiumy. Widowiska nie mogłyby się odbyć, gdyby nie niesamowita społeczność ludzi Parku Dzieje, którą połączyła historia.

Społeczność, która wytworzyła się podczas przygotowań i wspólnego grania w widowiskach, urosła do tego stopnia, że nie ogranicza się do samych występów. To już zdecydowanie szerszy projekt - Akademia Parku Dzieje, w ramach którego organizowane są warsztaty i zajęcia dla wolontariuszy. To właśnie tam przygotowywana jest scenografia, a także stroje bohaterów. Głównymi celami, które przyświecają całemu przedsięwzięciu, jest budowanie wspólnoty, a także rozwijanie pasji i umiejętności chętnych wolontariuszy. W przygotowanie widowiska wkładamy wiele serca i towarzyszy nam przy tym olbrzymi entuzjazm, którym chcemy zarażać widzów - mówi Stefan Ogorzałek, koordynator wolontariatu w Parku Dzieje.

Dynamiczny rozwój działań Stowarzyszenia DZIEJE możliwy jest dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Wolności ze środków PROO.

Największe widowisko plenerowe w Polsce

"Orzeł i Krzyż" to największe widowisko historyczne w Polsce. Pełne podniosłych i wzruszających scen oraz wspaniałych efektów wizualnych odbędą się w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie w czerwcu i lipcu 2021 roku. Premiera odbędzie 25.06.2020, o godzinie 21:30 czyli tuż po zmroku.

Ponadto Goście Parku Dzieje mają możliwość wzięcia udziału w Biesiadzie. Przed każdym widowiskiem Goście będą mogli przenieść się do dawnych czasów i zasiąść przy prawdziwym biesiadnym stole, aby ucztować, śpiewać i próbować swoich sił w staropolskich grach i zabawach.

Jak kupić bilet?

W tym roku widowiska będą odgrywane w osiem weekendowych wieczorów od 25 czerwca do 17 lipca. Bilety można nabyć na www.ParkDzieje.pl oraz stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej na ul. Ratajczaka 44 oraz Informacji Turystycznej na Starym Rynku w Poznaniu.

Od 2016 roku sponsorem głównym wydarzenia jest Enea SA.

Widowiska w Parku Dzieje to jedno z najważniejszych wydarzeń o walorach kulturalnych i historycznych co podkreśla fakt, że współorganizatorem widowisk jest Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro