Reklama
Reklama

W trakcie trzeciej fali zużycie tlenu w Wielkopolsce sięga nawet ponad 62 tony na dobę. Jest kolejna instalacja

fot. WUW Poznań

W ostatnich dniach szpital powiatowy w Szamotułach otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych 3-tonowy zbiornik na tlen medyczny wraz z parownicą i kompletnym osprzętem.

W ostatnich dniach decyzją wojewody wielkopolskiego lecznica w Szamotułach stała się szpitalem zakaźnym jednoimiennym, w którym zabezpieczono łóżka z pełnym dostępem do tlenoterapii dla 110 pacjentów. Obecnie w szpitalu, na drugim poziomie zabezpieczenia, zajętych jest przez pacjentów 55 łóżek.

To nie jedyne inwestycje w zakresie instalacji tlenowych w Wielkopolsce. W bieżącym roku między innymi w szpitalu MSWiA w Poznaniu posadowiono kolejny zbiornik na tlen medyczny. Inwestycje tlenowe zrealizowano również w szpitalach powiatowych w Krotoszynie i Śremie. Z kolei zgodnie z decyzją Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do szpitala w Pile przekazany zostanie niebawem generator tlenu medycznego.

Wzmocnienie istniejących instalacji tlenowych w naszych szpitalach, czy to poprzez dostawienie kolejnych zbiorników na tlen medyczny, czy też modernizację magistrali tlenowej, znacznie podnosi bezpieczeństwo w zakresie zaopatrzenia pacjentów w to niezwykle cenne lekarstwo, jakim jest tlen. Obecnie w naszych szpitalach wykorzystuje się ponad 250 urządzeń do tzw. wysokoprzepływowej tlenopterapii, które stanowią bardzo skuteczną broń przeciwko Covid-19 - mówi wojewoda Michał Zieliński.

Jak przekazują urzędnicy WUW w Poznaniu w szczytowym momencie drugiej fali koronawirusa, w listopadzie 2020 roku zużycie tlenu ciekłego sięgało w województwie 38 ton na dobę. W trakcie trzeciej fali, w niektórych dniach zużycie wyniosło ponad 62 tony. Cały czas staramy się wspomóc szpitale: i sprzętowo i finansowo, aby dać lekarzom pełne możliwości leczenia pacjentów - dodaje wojewoda.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro