Reklama
Reklama

Nietypowe odkrycie w lesie. Osobiste rzeczy niemieckiego leśnika i żołnierza przeleżały w ziemi ponad 70 lat

fot. Nadleśnictwo Karnieszewice Lasy Państwowe / FB

Choć odkrycia nie dokonano w Wielkopolsce właśnie do naszego regionu trafiło znalezisko.

W trakcie prac na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice, odkopano kankę po mleku wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu i leśnika. Jak się okazało mieszkał on wówczas na terenie Prus Wschodnich, dzisiaj zaś stanowiących okolice Ełku.

Znalezisko jest wyjątkowe - Gerhard Liedtke pozostawił między innymi mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze - Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany - informują przedstawiciele Nadleśnictwa Karniszewice. Wezwanie z lutego '45 roku wskazuje na zobowiązanie Liedtke do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie, jednak podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, Gerhard uciekając na zachód, w okolicach Sianowa zakopał, w ramach ochrony, wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. 76 lat później, spulchnianie gleby pod sadzenie, przywraca historię Liedtke na nowo - dodają.

Choć wiele dzięki znalezionym dokumentom udało się dowiedzieć, to nie koniec prac. Teraz odtworzeniem całej jego historii zajmie się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie trafiły zbiory. W przyszłości będzie je można oglądać w dziale muzealnym Ośrodka.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
1.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro