Reklama

Akcesoria, dzięki którym Twój kot zje z apetytem

Komfort żywienia Twojego kota zapewni nie tylko odpowiednio dobrany do jego potrzeb pokarm, ale i akcesoria, w których będzie podawany. Istnieje wiele rozmaitych misek i automatów do serwowania kociego jedzenia. Nie wolno zapomnieć o pojemnikach do przechowywania go, dzięki którym zachowa na dłużej świeżość.

W czym podawać kotu jedzenie?

Najpowszechniejszym akcesorium do podawania kotu jedzenia jest miska. Naczynie dostępne jest w różnych kształtach, kolorach i wzorach. Karma dla kota może być serwowana w miskach porcelanowych, metalowych lub wykonanych z plastiku. Te pierwsze uważa się za najbardziej higieniczne. Są ciężkie i trudno je przesunąć. Dodatkowo są odporne na zarysowania, ale i łatwe do stłuczenia. Miski metalowe bez problemu utrzymuje się w czystości, są nawet takie, które można myć w zmywarce. Cechuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia, lecz niskiej jakości modele mogą uczulać. Miski z plastiku są najtańsze i łatwe w umyciu, jednak mało wytrzymałe, przez co szybko pojawiają się na nich pęknięcia i zarysowania. Oprócz miski na jedzenie nie wolno zapomnieć o naczyniu na wodę. W sprzedaży znaleźć można modele podwójnych misek. Jeśli natomiast podróżuje się z kotem, zaopatrzyć się trzeba w miski podróżne, dzięki którym smacznie zje na wyjeździe.

Rozmiar miski ma znaczenie

Omawiając kwestię misek, koniecznie wspomnieć trzeba o syndromie zmęczonych wibrysów, który nazywany bywa też zespołem zmęczonych wąsów. Dolegliwość wiążę się z niedostosowaniem wielkości miski do potrzeb zwierzęcia. Dotykanie wąsami o ściankę miski jest źródłem stresu i dyskomfortu. Predysponuje do braku apetytu. Aby temu zapobiec, młodym kotom i tym o krótkich pyskach powinno się podawać jedzenie w szerokich i płaskich naczyniach. Wraz z dorastaniem zwierzęcia powinna rosnąć jego miska.

Pojemniki na karmę i podkładki pod miski dla kota

Miejsce posilania się kota narażone jest na spore zabrudzenia. Zwierzęciu może rozlać się woda lub wypaść pokarm. Wiele z tych sytuacji związanych jest z przesuwaniem się miski po podłodze. Problem minimalizują specjalne podkładki lub podwyższenia, dzięki którym naczynie będzie stabilnie stało. Kolejnym ważnym akcesorium związanym z żywieniem są pojemniki na karmę. Nawet ta najlepszej jakości nieodpowiednio przechowywana straci na wartości. Pojemniki wydłużają okres przydatności karmy do spożycia, bowiem zmniejszają ryzyko jej zepsucia, rozwoju pleśni i drobnoustrojów, zanieczyszczenia kurzem. W przypadku karm suchych spotyka się najczęściej pojemniki plastikowe i metalowe. Przy karmach mokrych wyróżnia się dodatkowo pokrywki na puszki i osłonki na tubki. Bardzo ważne, aby można było je myć w zmywarce, co znacznie ułatwi utrzymanie ich w czystości.

Automaty do karmienia i fontanny dla kota

Ciekawym rozwiązaniem są automaty do karmienia. Urządzenia te zapewnią kotom stały dostęp do karmy. Polecane są zwłaszcza opiekunom pracującym, którzy zmuszeni są pozostawić zwierzę same w domu. Najnowsze modele można zaprogramować tak, że będą serwowały posiłki automatycznie o określonej wielkości i konkretnej porze dnia. Niektóre modele, aby zwiększyć świeżość pokarmu, mają funkcje chłodzące. Warto wspomnieć w tym miejscu też o fontannach dla kota, które wyposażone są w filtry oczyszczające i napowietrzające wodę i tym samym poprawiające jej smak. Dzięki temu akcesorium koty mają zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Jest to bardzo ważne, zważywszy na to, że niechętnie się nawadniają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro