Reklama
Reklama

"Kosmiczny pociąg" znów nad Poznaniem

fot. nocneniebo.pl / screen

W nocy na poznańskim niebie można było zobaczyć jasne punkty ułożone jeden za drugim i tworzące tym samym "kosmiczny pociąg".

Satelity Elona Muska, które utworzą megakonstelację Starlink zapewniającą internet w miejscach trudno dostępnych, co jakiś czas pojawiają się nad Polską i wzbudzają ogromne zainteresowanie. Nazywane są "kosmicznym pociągiem", bo to jasne punkty przesuwające się po niebie w przeważnie równych odstępach.

Dzisiejszej nocy dostaliśmy kolejne informacje od naszych czujnych Czytelników. Dziś rano o godzinie 5 na niebie poruszała się ogromna kolumna "oświetlonych pojazdów". W ostatnim momencie udało mi się trochę uchwycić, co to takiego? - pisze jeden z nich.

W Sobotę 6 marca o godzinie 5:03 niebo przeciął piękny sznur 60 satelitów Starlink - tłumaczy Zbyszek z nocneniebo.pl. Był to najjaśniejszy przelot jaki miałem okazję do tej pory obserwować. Długi, bardzo jasny sznur satelitów rozświetlił niebo od południowego zachodu i przeleciał w kierunku wschodnim - dodaje. Będzie je można obserwować jeszcze przez kilka dni - kończy.

Przypominamy, że Elon Musk chce, by na ziemskiej orbicie krążyło nawet ponad 10 tysięcy takich urządzeń.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro