Reklama
Reklama

Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach. "Pozytywne postawy warto promować od najmłodszych lat"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Dyrektorzy szkół mogą już składać wnioski o dofinansowanie zajęć dodatkowych.

Konkurs, w ramach którego wyłaniane są programy zajęć dodatkowych, jakie otrzymają dofinansowanie, jest skierowany do szkół prowadzonych przez Miasto Poznań - zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych - liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych. Dyrektorzy placówek mogą składać wnioski z propozycją zajęć poświęconych m.in.: indywidualnej pracy z uczniem zdolnym, kształceniu umiejętności przedmiotowych dzieci i młodzieży czy wsparciu w okresie edukacji zdalnej z uwagi na zagrożenie COVID-19. Osobno rozpatrzone będą propozycje lekcji poświęconych przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu - przekazują miejscy urzędnicy.

Warto promować działania edukacyjne związane z tematyką antydyskryminacyjną. Jestem dumny z tego, że w naszych poznańskich szkołach są prowadzone takie zajęcia. Bardzo istotne jest, aby uczyć wrażliwości na drugiego człowieka - niezależnie od tego skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry, poglądy, jakiej jest płci, z jakiego kraju pochodzi. Pamiętajmy, że w naszych placówkach oświatowych uczą się dzieci z różnych zakątków świata oraz będące w różnej sytuacji materialnej - zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Pozytywne postawy warto promować od najmłodszych lat. Realizowane w Poznaniu zajęcia dodatkowe są skierowane zarówno do dzieci w szkołach podstawowych, jak i młodzieży w szkołach średnich. Uczniowie uczestniczą w nich za zgodą rodziców - dodaje.

Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach odbywają się od stycznia 2018 r. Są one dodatkowe. To rodzice decydują, czy ich dzieci będą w nich uczestniczyć.

Uczestnicząc w zajęciach uczniowie i uczennice nabierają poczucia sprawczości i wiary w swoje możliwości, budują poczucie własnej wartości, poprawiają samoocenę. Zwiększa się także ich empatia. Służą sobie nawzajem jako grupa wsparcia. Zdarza się, że procesy izolacji i dyskryminacji zachodzące w grupie umykają dorosłym, a są zauważane przez rówieśników. Uczniowie i uczennice, zwłaszcza z klas starszych, rozglądają się wokół siebie. Dostrzegają osoby, które doświadczają izolacji i wspierają je. Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach służą temu, aby szkoła była bardziej bezpiecznym miejscem dla wszystkich - mówi Marta Mazurek, radna Miasta Poznania, przewodnicząca miejskiego Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności.

Bez względu na to jak bardzo się różnimy, wszyscy zasługujemy na szacunek. 24 lutego ruszyła nowa edycja konkursu na zajęcia dodatkowe. Zachęcamy dyrektorów szkół i nauczycieli, by tworzyli programy zajęć antydyskryminacyjnych i składali wnioski, a następnie realizowali je przy wsparciu Wydziału Oświaty. Każdy, kto należy do społeczności szkolnej, powinien nie bać się być sobą i czuć się, jak u siebie - mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP.

Przez 3 lata zrealizowano ponad 260 programów, które w różnorodnych formach i treściach dawały uczniom możliwość rozmów o tolerancji, prawach człowieka, szacunku i otwartości. W tym roku budżet na zajęcia antydyskryminacyjne wynosi ponad 100 tys. zł.

Autorami programów antydyskryminacyjnych są nauczyciele szkół. Możliwa jest także współpraca z instytucjami zewnętrznymi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro