Reklama

Przygotowania do matury - 5 bardzo ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Przygotowania do matury są naprawdę trudne. To prawdopodobnie Twój pierwszy tak duży egzamin, a stres i codzienne słuchanie o tym, jak wiele zależy od matury, bywają przytłaczające. Przeczytaj ten tekst i złap oddech - dasz radę.

Podręczniki do matury piętrzą się na Twoim biurku, a Ty masz poczucie, że czasu jest coraz mniej, a wciąż pozostało zbyt wiele materiału do przerobienia? Bez obaw - w większości przypadków to stres sprawia, że wyolbrzymiamy sytuację, w której się znaleźliśmy. Zebraliśmy dla Ciebie pięć rzeczy, które warto zapamiętać przed maturą - oczywiście poza wszystkimi ważnymi pojęciami, datami i motywami literackimi! Konkretne informacje z poszczególnych przedmiotów na chwilę odłóż na bok i zapamiętaj parę rzeczy.

1. Podręczniki do matury są ważne, ale...

...równie istotne są Twoje wiadomości o otaczającym świecie, które przyswajasz mimochodem - fakty historyczne, przeczytane powieści, obejrzane filmy - to wszystko poszerza Twoją wiedzę o świecie i może bardzo przydać się na maturze ustnej lub pisemnej z języka polskiego. Nie bagatelizuj tego, co już wiesz i orientuj się w codzienności oraz kulturze, a z pewnością łatwiej przyjdzie Ci odpowiadanie na pytania egzaminacyjne. Nie oznacza to jednak, że podręczniki do matury kupione np. na taniaksiazka.pl można odłożyć w kąt - testuj różne kompendia, zbiory zadań i inne książki przygotowujące do matury. Rób notatki, zakreślaj, twórz mapy myśli i wieszaj je nad biurkiem. Nauka nie musi być nudna - tak naprawdę nieustannie się uczysz.

2. Nie warto przejmować się maturą

Trzecia klasa liceum to trudny czas - wszyscy nieustannie mówią o maturze, jakby była najważniejszym punktem Twojego życia, prawda? Z pewnością za kilka lat uznasz, że to wydarzenie nie było warte stresu i nerwów, które być może teraz odczuwasz. Owszem, należy przygotować się do egzaminu najlepiej, jak to możliwe - zwłaszcza jeśli zależy Ci na konkretnym kierunku studiów. Jednak jeśli matura z matematyki czy z polskiego nie jest Ci do niczego potrzebna, po prostu zrób wszystko, żeby ją zdać, ale postaraj się zdystansować do czekającego Cię egzaminu. Stres czasem utrudnia logiczne myślenie i bywa trudną do przezwyciężenia blokadą.

3. Poza nauką pamiętaj o dbaniu o siebie!

Długotrwała nauka jest naprawdę męcząca dla organizmu. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu i zdrowej diecie. Świetnym pomysłem są przekąski w czasie nauki - np. orzechy lub owoce, idealnie, jeśli masz pod ręką także kubek herbaty lub szklankę wody. Ustal plan nauki, w którym zaplanujesz przerwy na odpoczynek - to bardzo ważne, bo w czasie odpoczynku mózg porządkuje informacje, które przyswoił! Pamiętaj, że wartościowy wypoczynek to raczej nie jest przeglądanie social mediów i oglądanie seriali. Wysypiaj się i ćwicz - bieganie, pływanie, jazda na rowerze lub joga pomogą Ci się odprężyć, dotlenią organizm i pozwolą złapać dystans wobec czekającego Cię zadania. Po treningu z pewnością nabierzesz nowej energii do nauki.

4. Oceny z innych przedmiotów nie mają znaczenia.

Jeśli ambicja (lub co gorsza - rodzic czy nauczyciel) mówi Ci, że powinieneś mieć dobre oceny z każdego przedmiotu, wiedz, że świadectwo nie ma znaczenia. Podczas rekrutacji na studia zwykle liczą się tylko wyniki z matur. Jeśli planujesz studia informatyczne czy filologiczne, trójka z geografii nikogo nie zainteresuje, a wybierając medycynę lub stomatologię, z pewnością więcej zyskasz, czytając podręczniki do matury z biologii, niż powtarzając słówka na niemiecki lub ucząc się dat z historii. Rozważ, czy na pewno masz czas i energię, by starać się o piątki z nieistotnych przedmiotów - za kilka lat pewnie nawet nie będziesz pamiętać o tych ocenach!

5. Zawsze możesz zmienić decyzję.

Alan Rickman, odtwórca roli Severusa Snape'a z filmów o Harrym Potterze, mówił: "przekleństwem naszych czasów jest to, że oczekują od Ciebie, byś w wieku 16 lat wiedział, co chcesz robić w życiu i tej decyzji się trzymał". Choć presja otoczenia nie ułatwia samodzielnych, przemyślanych wyborów i podążania za głosem serca, pamiętaj, że zawsze możesz zmienić decyzję - wybrać inny kierunek studiów, zrobić rok przerwy czy zmienić branżę, a decyzja podjęta przed lub po maturze nie musi być tą ostateczną.

Zadbanie o siebie, zdrowy dystans i solidne przygotowanie (w tej kolejności!) - to podstawy, które zwykle niestety nie są takie oczywiste. Pamiętaj, że trudny przedmaturalny okres szybko minie. Mimo dużej ilości pracy, która Cię czeka - zrób wszystko, by wspominać go jak najlepiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
16.61 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro