Reklama
Reklama

Z ludźmi i dla ludzi. Tak przebiega rewitalizacja w Wielkopolsce

Inwestycje miejskie mogą także wprost przysłużyć się mieszkańcom. Oprócz nowej przestrzeni zyskują oni także bezcenne możliwości. Tak stało się w Ostrowie Wielkopolskim i w Opatówku koło Kalisza.

Z Funduszy Europejskich (a konkretnie puli regionalne zarządzanej przez marszałka) samorządy mogły starać się o dofinansowanie rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Efekty widać jak na dłoni, a inwestycje doceniają także eksperci. Ogrody Jordanowskie w Ostrowie Wielkopolskim i Cukierenka w Opatówku otrzymały nagrody w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w Poznaniu. To kolejne samorządy, bo wcześniej - podobną nagrodę zdobył Pleszew za budowę Zajezdni Kultury.

Miasto stawia na mieszkańców

Cel rewitalizacji przestrzeni miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego jest jeden - przywrócić śródmieście mieszkańcom. Piesi będą mieli więcej swobody, gdy powstaną nowe deptaki i skwery w okolicach ostrowskiego rynku. Niedaleko w miejskim parku powstał nowy amfiteatr, gdzie gdy tylko pozwala na to sytuacja pandemiczna, urzędnicy organizują serie plenerowych koncertów. Nowe Ogrody Jordanowskie to z kolei nie lada gratka dla najmłodszych. Nowoczesne place zabaw pozwalają spędzić ciekawe popołudnie w rodzinnym gronie. Zyskała też Rada Miasta - konkretnie nowoczesną salę sesyjną.

W rezultacie centrum Ostrowa Wielkopolskiego odrodziło się na nowo. Nawet w środku tygodnia można spotkać tu wielu spacerowiczów, a także turystów z regionu, którzy chcą miło spędzić popołudnie. Stowarzyszenia, czy organizacje pozarządowe także zyskały nową przestrzeń do działania przy sali sesyjnej.

Jak w wehikule czasu

W niewielkim Opatówku koło Kalisza od lat straszył mieszkańców stary neogotycki budynek nazywany potocznie Cukierenką. Dzięki Funduszom Europejskim dla Wielkopolski miejsce zachowało swój historyczny klimat i zyskało społeczną funkcję. Zresztą nie po raz pierwszy. W przeszłości Cukierenka w Opatówku spełniała rolę przedszkola, szkoły elementarnej czy cukierni. Dziś to nowoczesna biblioteka, której działalność wybiega szeroko poza mury obiektu.

Pracownicy biblioteki we współpracy z lokalną społecznością tworzą publikacje na temat historii swojej małej ojczyzny. Mieszkańcy często sami przy okazji wypożyczenia książki przynoszą fotografie ze swoich zbiorów. W zamian pracownicy biblioteki starają się rozszyfrować co lub kogo przedstawia zdjęcie. Na koniec publikacje na ten temat trafiają wprost do mieszkańców w postaci elektronicznych zbiorów lub społecznych wydawnictw. Symbioza idealna.

Więcej na temat zmian w Ostrowie Wielkopolskim i Opatówku dofinansowanych z puli unijnej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 21).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
44.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro