Reklama
Reklama

Gdzie jest nasz tramwaj lub autobus? Teraz można to sprawdzić w mapach Google

fot. Czytelnik

Spore ułatwienie dla pasażerów komunikacji zbiorowej w Poznaniu i całej aglomeracji.

W mapach Google można już nie tylko zaplanować trasę przejazdu autobusem czy tramwajem, ale sprawdzić również gdzie obecnie znajduje się konkretny pojazd. Było to możliwe dzięki wdrożeniu GTFS - General Transit Feed Specification, czyli międzynarodowego formatu zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych.

- Dzięki wdrożeniu GTFS wyświetlając mapy w przeglądarce w wersji komputerowej - kursy oznaczone na zielono prezentują rzeczywistą, prognozowaną godzinę przyjazdu, a kursy oznaczone kolorem czarnym - godzinę rozkładową, bez uwzględnienia przyspieszenia/opóźnienia. W wersji mobilnej można sprawdzić także położenie pojazdów na mapie - tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego. Usprawniono ponadto przekazywanie informacji o rzeczywistym czasie przyjazdu tramwajów i autobusów, które jeszcze nie rozpoczęły kursu, ale są już zalogowane i oczekują na pętli.

- Coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju serwisów podpowiadających, jak najszybciej i najwygodniej dostać się z punktu A do punktu B. Cyfryzacja to już nie przyszłość a teraźniejszość. Przykładamy do niej bardzo dużą wagę, by wszyscy korzystający z komunikacji publicznej mieli jak najlepszy dostęp do informacji - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W procesie przygotowawczym wdrożenia nowej usługi uczestniczyło: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Smart City.

- Jako Zarząd Transportu Miejskiego nieustannie podnosimy poziom jakości informacji pasażerskiej, mając na uwadze przede wszystkim rozszerzanie zakresu dynamicznej informacji pasażerskiej. W ostatnim czasie uatrakcyjniliśmy także korzystanie z Wirtualnego Monitora dodając szereg piktogramów określających pojazd, który realizuje wybrany kurs - skomentował Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
23.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro