Reklama
Reklama

Budowa ulicy św. Wawrzyńca. Co z miejscami postojowymi?

fot. ZDM / wizualizacja

W planach budowy ul. św. Wawrzyńca pomiędzy ul. Niestachowską i Kościelną znalazły się nowa jezdnia, chodnik i droga rowerowa oraz oświetlenie. Mieszkańcy martwią się o miejsca parkingowe.

Ulica św. Wawrzyńca na swoim jeżyckim odcinku to obecnie ślepo zakończona droga, położona wzdłuż nasypu kolejowego, "na tyłach" terenów między innymi dawnej fabryki Goplany. W grudniu zeszłego roku rozpoczęły się prace w terenie.

Jak już informowaliśmy w ramach inwestycji wykonana zostanie nowa jezdnia ul. św. Wawrzyńca na odcinku od ul. Kościelnej do ul. Niestachowskiej. Oznacza to również przebudowę skrzyżowań z tymi ulicami oraz powstanie całkowicie nowego fragmentu ulicy łączącego jej istniejące odcinki po stronie Jeżyc i Ogrodów. Jak przypominają przedstawiciele ZDM ulica św. Wawrzyńca będzie drogą jednojezdniową, z chodnikiem i drogą rowerową oraz oświetleniem i zielenią. Dla poprawy bezpieczeństwa skrzyżowanie z ul. Janickiego zaprojektowano jako wyniesione.

Projekt nie uwzględnia miejsc postojowych. ZDM odpowiada. W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, jakoby mieszkańcy ul. św. Wawrzyńca zostali zaskoczeni faktem, że w dokumentacji projektowej zabrakło miejsc postojowych. Apelowali jednocześnie o zmianę projektu przed rozpoczęciem robót i uwzględnienie w nim parkowania. Takie rozwiązanie było analizowane na etapie powstawania projektu. Był to również przedmiot wyjaśnień w związku z odwołaniem mieszkańców wniesionym w czerwcu 2020 roku do Wojewody Wielkopolskiego od wydanej przez Prezydenta Miasta Poznania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) - przekazuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

W obu przypadkach - analiz i uzgadniania projektu z miejskimi jednostkami, w tym Zarządem Transportu Miejskiego, Miejskim Inżynierem Ruchu i Koordynatorem ds. Dostępności Przestrzeni Publicznej, jak również na drodze postępowania administracyjnego ws. wspomnianego odwołania stwierdzono, że wyznaczenie miejsc postojowych przy projektowanej ul. św. Wawrzyńca nie jest możliwe - tłumaczy.

Argumentem przemawiającym za utrzymaniem rozwiązań projektowych była konieczność zapewnienia widoczności na skrzyżowaniach ul. św. Wawrzyńca z ul. Rodziewiczówny, Janickiego i Szczepanowskiego (na każdej z tych trzech ulic parkowanie będzie dozwolone). Można było w tym miejscach zaprojektować pasy zieleni, ale nie miejsca postojowe, które ograniczałyby widoczność. Do dyspozycji kierowców są miejsca zlokalizowane na ulicach dochodzących do ul. św. Wawrzyńca - kończy rzeczniczka.

Jak zapewniają przedstawiciele ZDM z inicjatywy Rady Osiedla Jeżyce Miejski Inżynier Ruchu opracuje projekt organizacji ruchu dla nieprzebudowywanego odcinka ul. św. Wawrzyńca zakładający wprowadzenie tam ruchu jednokierunkowego, co pozwoli przeciąć tranzyt i wyznaczyć miejsca postojowe na jezdni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
20.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro